Home >> Interview,zložené >> „Zdravie je úzko spojené s vašou celkovou víziou života a s vašimi presvedčeniami“…
„Zdravie je úzko spojené s vašou celkovou víziou života a s vašimi presvedčeniami“…

Dušan Plichta – profesionálny poradca v oblasti výživy a zdravého životného štýlu. Svojim neustálym štúdiom, cestovaním a zážitkami prináša kvalitné inšpirácie pre zlepšenie kvality života.

My sme ho pre vás vyspovedali.

1. Čo prvé vám napadne pri slovách prírodný životný štýl?
Možno aj môj vysnívaný ideál, ktorý som pár krát v živote zažil a bol som z toho šťastný. Jednoducho život v harmónii, kde je človek často v kontakte s prírodou a nebojuje proti jej pravidlám, ale skôr sa vhodne a s rešpektom adaptuje.
Potom napríklad nekonzumuje umelé potraviny alebo nepoužíva zbytočnú chémiu, ktorá mu dosť škodí.

2. Čo vy a prírodná kozmetika?
Nie len tým, že som chlap, ale nejak celkovo sa o kozmetiku nezaujímam. To je však možno aj dobré, lebo tak prirodzene používam kokosový olej, olivový olej a podobne. V rámci šampónov si nechám poradiť, a aj keď som za mlada používal všetky možné fresh gély, tak teraz som prešiel na krásne a prírodné vône cédrového dreva, mäty, či citrónovej trávi a skúšam rôzne značky prírodnej kozmetiky.

3. V otázke zdravia sa riadite prírodnou medicínou (alternatívnou)? Ako?
Riadim sa vlastným systémom vylepšenej životosprávy, ktorý som si vytvoril na základe vlastného učenia, experimentovania. Systém samozrejme nie je dokonalý a stále sa učím a testujem nové veci. Pravidlo na začiatku je pre mňa však jednoznačné. Priemerná životospráva = priemerný výkon. A to ja nechcem. Takže sa pozerám po najnovších vedeckých poznatkoch, kde sa však krásne preklápa klasický prístup tvrdej medicíny do nového prístupu, ktorý sa označuje ako funkčná medicína. To ma fascinuje, lebo funkčná medicína sa pozerá na človeka ako na celok a možno máte rovnaké skúsenosti ako ja, že často je väčší problém v psychike a mentálnom nastavaní, ako v konkrétnych detailoch toho či zjem o 10g, 20g tuku viac čokolády, alebo mäsa.

4. Máte nejaké vyskúšané prírodné liečebné metódy, ktoré by ste vedeli odporučiť našim čitateľom? (napr. fungujúce rady starých materí?)
Mám vyskúšané všeličo, ale nedovolím si povedať, že vybraná konkrétna vec človeka vylieči! Celkovo si netrúfam liečiť, pretože si to v prvom rade vyžaduje veľmi silnú energetickú prácu s myšlienkami a s psychológiou človeka. Tam som aj ja sám ešte na ceste osobného rozvoja, a to môžem len odporučiť všetkým, čo sa cítia nejak zle. Nejak zle znamená nie len chorobu, ale aj nedostatok motivácie a životnej energie. Zdravie už totiž dávno nie je stav absencie choroby, ale stav životnej energie. Takže odkaz je jasný – vyliečiť sa z niečoho si vyžaduje veľmi komplexný prístup a v prvom rade prácu s vlastnou psychosomatikou.
rsz_img_7047
5. Čo vaše obľúbené jedlo?
Veľmi veľa. Ale to netradičné energetické, na ktoré pre môj mentálny výkon nedám dopustiť je raná káva s maslom a špeciálnym MCT olejom. MCT olej je taký malý zázrak, ktorý je veľmi dobre stráviteľný a priamo dodáva energiu vašim mitochondriám, ktoré sú základom funkčnosti vašich buniek. Vyskúšajte a presvedčte sa sami, že neraňajkovať klasický chlieb, ale kávu s maslom a MCT môže byť oveľa zaujímavejšie.

6. Aký bol prvý podnet pre založenie powerlogy?
Nekvalita komerčnej a bežnej kávy na Slovensku. Potreboval som vlastnú kávu, na ktorú sa môžem na 100% spoľahnúť, nebude ani horká ani kyslá, ale za to silná a energická. Postupne som študoval a prichádzal na to, že rovnaký problém v štandardoch a kvalite potravín je aj v olejoch a tukoch, ktoré sú základom pre naše zdravie. Musia však byť na úrovni, nezoxidované. A tak sme pokračovali aj vývojom mandľového masla, nugátu či špeciálneho Ghee masla, ktoré je asi ešte stále jediné na SK trhu s certifikátom, že neobsahuje laktózu, ani caseín.

7. Prečo by mal náš čitateľ navštíviť váš seminár? Čo zaujímavé (inšpiratívne) mu viete poskytnúť?
Na seminároch, ktoré organizujem získa človek kompletnú základnú výbavu pre zmenu životného štýlu a prístupu pre vlastnú sebarealizáciu. Zdravie je totiž úzko spojené s vašou celkovou víziou života a vašimi presvedčeniami. Preto pracujeme hlavne s osobnosťou a našou schopnosťou preformulovať nesprávne vzorce myslenia, ktoré vás blokujú v raste a realizácii želanej zmeny.

8. Odkiaľ čerpáte rady pre svojich čitateľov? Čo je vašou inšpiráciou?
Cestovanie, štúdium, školenia, experimentovanie, varenie, pozorovanie sveta a života. Jednoducho som zvedavý a snažím sa pýtať čo najlepšie otázky, aby som sa dopátral k čo najčistejšej pravde. Tá je totiž veľmi relatívna, preto nechcem radiť absolutisticky, ale skôr inšpirovať pre experimentovanie a budovanie uvedomelosti v tom, čo jeme a prečo to jeme!

9. Čomu vďačíte za svoj úspech?
Klišé je povedať, že svojej rodine a podobne. Avšak osobný rozvoj ma posunul do štádia plnej zodpovednosti za svoje činy, okolnosti a život, a tak vďačím za všetko asi len sebe! Problém, ktorý však v médiách niekto nerozoberá, je však aj to, že tak ako si vďačím za úspech, tak si musím vedieť vďačiť aj za neúspech, chyby a pády. Toto nikde, nikto nepíše a nehovorí. Mnoho ľudí tak potom žije v ilúzii, že môj život je úplne iný ako ten ich, a že v rámci svojich okolností to oni nedokážu.

10. Akú prírodnú/zdravú radu by ste dali našim čitateľom na záver?
Jedlo nie je výdavok, ale investícia. Budujme si uvedomelosť, že jedlo je informácia a každý náš výber potraviny ovplyvňuje našu prírodu. Totiž veľmi záleží komu dáte vaše peniaze za jedlo. Či niekomu, čo si váži prírodu alebo ju ničí. A je už len na vás, čo budete nevedome podporovať.

Foto zdroj: archív somprirodna.sk


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top