Home >> Krása,Wellness >> Zabudnite na svrbenie pokožky – pripravte si ovsený kúpeľ
Zabudnite na svrbenie pokožky – pripravte si ovsený kúpeľ

Suchá a svrbivá pokožka sa môže vyskytnúť u každého jedinca kedykoľvek počas roka. Keď vylúčime kožné ochorenia, tieto nepríjemné stavy bývajú spôsobené zmenou ročných období, chladným a veterným počasím, ale aj nedostatočným pitným režimom, zlou životosprávou či nedostatkom vitamínov a živín.

Napriek tomu aj zdravá pokožka bez problémov je niekedy suchá, napätá a olupuje sa. Tento stav rozhodne netreba podceňovať, pretože môže viesť k vzniku bakteriálnych zápalov a plesňových ochorení, a preto je dôležité pokožku chrániť a hydratovať vhodnými prípravkami. Niekedy je však riešenie ukryté aj v tých najobyčajnejších veciach, ktoré sa nájdu asi v každej domácnosti. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí trpia podobnými problémami, skúste si podľa návodu pripraviť kúpeľ z ovsených vločiek. Možno ho poznáte z detstva, kedy ho podobne pripravovali naše mamy a staré mamy.

Čo potrebujete na ovsený kúpeľ?

• Balíček ovsených vločiek (použité množstvo prispôsobíte tomu, či robíte kúpeľ pre dieťa alebo pre dospelého, pre dieťa bude stačiť asi 1/3 obsahu vrecka)
• 2 – 3 PL čistého oleja (napríklad olivový, mandľový, marhuľový) pre hydratáciu
• 1 PL sódy bikarbóny (tú nemusíte použiť na detský kúpeľ)

Pri príprave tohto kúpeľa môžete vyskúšať 2 spôsoby. Pri prvom spôsobe nasypete ovsené vločky do čistej bavlnenej utierky alebo plienky a dobre ju zaviažete. Takéto vrecko ponoríte do vane s teplou vodou a pridáte olej, prípadne sódu bikarbónu a premiešate. Počas kúpeľa sa z vrecka budú uvoľňovať látky z ovsených vločiek a postupne zakalia vodu. Vreckom môžete masírovať pokožku a použiť ho pri umývaní podobne ako špongiu. Kúpeľ by mal trvať 15 až 20 minút, potom treba pokožku veľmi jemne osušiť a neoplachovať ani čistou vodou. Ak sa po tomto kúpeli potrebujete nakrémovať, zvoľte prírodné telové mlieko alebo krém.
oat-1178444_1920
Druhý spôsob, ktorý môžete použiť pri príprave ovseného kúpeľa je v podstate vylúhovanie. Ovsené vločky zalejte 1,5 až 2 litrami vriacej vody a nechajte pár minút odstáť. Potom preceďte a vlejte do čistej vody pripravenej na kúpeľ, dávajte pozor na teplotu, aby nebola príliš horúca. Spolu premiešajte a môžete pridať aj olej a sódu. Opäť by mal kúpeľ trvať 15 až 20 minút a opäť pokožku netreba oplachovať, len jemne osušiť.

Takýto kúpeľ je vhodné si pripraviť 2-krát do týždňa. Priaznivo pôsobí na suchú, podráždenú, citlivú a svrbivú pokožku. Ovsené vločky totiž obsahujú zinok, draslík, železo i vápnik a omega-3 mastné kyseliny, vďaka ktorým dokážu pokožku vyživiť. Zanechávajú jemnú ochrannú vrstvu a pomáhajú udržiavať prirodzenú bariéru pred vonkajšími vplyvmi. Kúpeľ z nich efektívne upokojuje podráždenia, zmierňuje začervenanie a pozitívne vplýva na liečbu ekzémov, pretože antioxidanty v ich zložení vykazujú protizápalové vlastnosti. Kúpeľ je vhodný aj pre deti, v podstate už od narodenia, akurát do neho nemusíte použiť sódu bikarbónu. Pre dospelého ju však pokojne pridajte, pretože sóda má silné čistiace účinky, zbaví pokožku nadbytočného kožného mazu, potu a odumretých kožných buniek. Ovsený kúpeľ je výbornou formou, ako dostať do pokožky dôležité látky, pretože v teplej vode sa póry otvoria a ľahšie absorbujú všetky zložky pre jej zdravý vzhľad a správne fungovanie. A naviac, jeho príprava je celkom nenáročná a finančne dostupná. Poznáte alebo používate aj vy tento kúpeľ? Napíšte nám ako ste spokojní.

Autor: www.idunnashop.sk


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 6 Priemer: 1.7]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top