Home >> Jedlo,zložené >> Viete prečo zaradiť avokádo do svojho jedálnička?
Viete prečo zaradiť avokádo do svojho jedálnička?

V minulosti táto plodina nebola príliš lákavá. Dnes sa stáva v našom okolí čoraz viac populárna. Okrem toho, že je veľmi chutná, má aj veľa priaznivých účinkov na telo. Ak patríte k populácii, ktorá toto ovocie ešte neochutnala, určite si ho zamilujete a stane sa súčasťou vášho jedálnička.

Avokádo pochádza z južnej Ameriky a existujú domnienky, že sa pestovalo už pred 9 000 rokmi. Do Európy sa však jeho plody dostali až v 16. storočí. O jeho dovezenie sa zaslúžil španielsky dobyvateľ Hernán Cortés.

Účinky avokáda

Táto plodina má mnoho blahodárnych účinkov na vaše telo. Poskytuje vlákninu a jedinečnú kombináciu tukov a mastných kyselín. Pozrite, na čo všetko prospieva vášmu organizmu:
– prispieva k dobrému fungovaniu srdca a znižuje hladinu cholesterolu v tele,
– vysokým obsahom vlákniny podporuje chudnutie a udržanie štíhlej línie,
– svojím vyšším obsahom draslíka zabraňuje vzniku vysokého krvného tlaku, čím pomáha pri prevencii pred srdcovými chorobami,
– účinne znižuje zápaly v tele a zmierňuje bolesti spojené s artritídou a artrózou,
– koriguje hladinu cukru v krvi,
– obsahuje kyselinu listovú a vitamín B6 prospešný najmä pre tehotné a dojčiace ženy,
– dokáže odbúravať depresie,
– pomáha pri tvorbe červených krviniek a posilňuje kosti.
still-life-2338824_1920
Avokádo nemusíte nevyhnutne konzumovať. Okrem mnoha receptov je aj skvelou alternatívou pri hydratácií a regenerácií suchej pokožky. Jeho účinky poznali už starí Aztékovia. Používali kúsky dužiny, ktoré si ukladali na pleť kvôli oddialeniu vzniku vrások a na hydratáciu. Dnes sa z avokáda pripravujú rôzne masky na tvár podporujúce pevnosť pokožky. Avšak nielen pokožka dokáže využívať tieto účinky naplno. Avokádo napomáha aj vlasom. Pomocou neho dokážete vrátiť suchým a poškodeným vlasom znova svoj lesk a pevnosť. Rozmixované avokádo s olivovým olejom funguje ako výživná maska na vlasy.

Dôležité je, aby bolo avokádo dostatočne zrelé. Preto musíte byť pri jeho kúpe obozretní. Zrelé avokádo musí byť bez škvŕn a prasklín, makké a šupka musí byť úplne tmavá. Ak ho kúpite nezrelé v pokoji ho uložte do misy s ovocím a počkajte pár dní. Ak chcete, aby dostatočne dozrelo nikdy ho nedávajte do chladničky. Ak dužinu ihneď po vybratí zo šupky pokvapkáte citrónovou šťavou, nielenže nezhnedne, ale aj zachová svoje drahocenné látky.
Avokádo sa výborne hodí do šalátov a je náhradou za nasýtené tuky. Dokáže nahradiť maslo v rôznych pomazánkach a nátierkach. Hodí sa aj na prípravu omáčok na cestoviny. Najčastejšie sa konzumuje surové, buď ako predjedlo, alebo príloha k mäsu. Ošúpané a vydlabané avokádo niekedy stačí len posoliť, okoreniť a máte zdravé jedlo za pár minút.
avocado-1171725_1920

Vedeli ste, že…

– niektorým ľuďom môže avokádo spúštať migrénu?
– avokádo má viac draslíka ako banány?
– veľkosť avokáda sa rovná veľkosti 16-týždňového dieťaťa v maternici?
– aztékovia považovali avokádo za symbol lásky a plodnosti?
– strom avokáda môže dosiahnuť až 20 metrov a môže trvať až 4 roky kým strom prinesie prvú úrodu?
– iný zaujímavý názov pre avokádo je hruškovec americký alebo maslo tropických lesov?

Ak ste sa ani po prečítaní tohoto článku nerozhodli siahnuť po avokáde, určite tak urobte. Dobre si pochutíte a navyše dodáte svojmu telu to, čo je naozaj zdravé a prospešné.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 1 Priemer: 5]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top