Home >> Jedlo >> Viete prečo by ste mali zaradiť orechy do svojho jedálnička? (2.časť)
Viete prečo by ste mali zaradiť orechy do svojho jedálnička? (2.časť)

Obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov, pomáhajú v boji proti rôznym chorobám. Reč je o orechoch.

Predstavím vám ďalšie druhy orechov a ich prospešné látky a účinky na ľudský organizmus. Orechy sú vhodné na každodennú konzumáciu a je dôležité zaradiť ich do svojho jedálnička.

Aké orechy poznáme a čím sú výnimočné?

Pistácie

Pochádzajú z Ázie a rastú na kroch do výšky 5-10 metrov. Majú vysoké energetickú hodnotu a pomáhajú telo udržiavať v dobrej kondícií. Obsahujú vlákninu, železo, vápnik, zinok, horčík, fosfor, draslík, sodík, mangán, omega-3 a -6, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, kyselinu pantotenovú a listovú aj kyselinu linolovú a linoleovú. Pomáhajú pri liečbe chorôb tráviaceho traktu, dýchacích ciest, anémie či žltačky a u mužov zvyšujú plodnosť. Zaujímavosť: pistácie sa nesmú skladovať pokope vo veľkom množstve, pretože sú mimoriadne horľavé.

Kešu orechy

Sú to plody obličkovca západného. Pred tým ako sa dostanú do obchodov prechádzajú pražením, pretože bez toho nemajú žiadnu chuť. Obsahujú železo, fosfor, horčík, vápnik, sodík, zinok, meď, mangán, omega-3 a -6, jód, vitamíny B, C, E, K, luteín, kyselinu listovú a pantotenovú. 20 kusov týchto orechov vám zabezpečí dennú dávku železa. Avšak pozor, zdravé sú len tie nesolené.

Para orechy

Pochádzajú zo stromu Juvia štíhla z Južnej Ameriky. Obsahujú železo, vápnik, sodík, fosfor, draslík, horčík, zinok, meď, mangán, selén, omega-3 a -6, vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, C, E, cholín, kyselinu listovú, pantotenovú a linoleovú. 2 orechy denne vám dodajú dennú dávku veľmi dôležitého selénu. Pomáha tiež v oji s rakovinou prsníkov. Vďaka vysokému obsahu vitamínu B1 sú vhodné pri odvykacích kúrach. Zaujímavosť: plody para orechov sa zbierajú až po vlastnom páde, pretože ich plody vážia až 2,5kg. Zberači pritom musia mať prilby na hlavách.
brazil-nut-638972_1920

Píniové oriešky

Pochádzajú z borovice píniovej zo stredomorskej Európy, Afriky a Južnej Ameriky. Obsahujú horčík, zinok, vápnik, železo, draslík, fosfor, sodík, mangán, selén, omega -3 a -6, vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, Bp, C, E, K, cholín, betaín, kyselina listovú a pantotenovú. Pomáhajú pri liečbe nervových porúch.

Pekanové orechy

Plody pochádzajú zo stromu pekanový orechovec. Plody sú veľmi podobné nášmu vlašskému orechu. Obsahujú vápnik, železo, horčík, fosfor, sodík, draslík, betakarotén, zinok, mangán, meď, selén, luteín, omega-3 a -6, vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, betaín, cholín, kyselina listovú a pantotenovú. Svojimi účinkami dokážu potlačiť Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.

Makadamové orechy

Je to plod stromu makadamia, ktorý je možné pestovať aj na Slovensku. Pôvodne pochádzajú z Austrálie. Obsahujú vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík, molybdén, zinok, mangán, meď, selén, chróm, omega-3 a -6, vitamíny B1, B2, B3, B6, C, E, kyselinu listovú a pantotenovú. Má antibakteriálne účinky, spevňuje zuby a kosti. Je najdrahší z orechov, ale jeho kvalita sa rovná ich cene. Pri kúpe je potrené dávať pozor na rozdrvené alebo žlté orechy, pretože sú vačšinou zatuchnuté.
macadamia-nuts-1098170_1920
Na čo si dať pozor pri kúpe a konzumácií orechov?
• Nesmú byť bodkované ani zvráskavené
• Nesmú byť zožltnuté
• Nesmú vyzerať akoby priesvitne
• Mali by byť na pohľad zdravé
• Orechy v hypermarketoch zvyknú byť zlej kvality
• Orechy predávané bez šupky majú 80% pravdepodobnosť, že sú pokazené
• Vákuovo balené majú 3x dlhšiu životnosť
• Orechy v čokoláde sú takmer vždy pokazené


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top