Home >> Zdravie,zložené >> Tetánia – choroba ohrozujúca mladých v 21. storočí
Tetánia – choroba ohrozujúca mladých v 21. storočí

Nazýva sa novodobá pliaga ľudstva a zasahuje mladých ľudí vo veku od 20 do 30 rokov. Reč je o tetánii – súbore príznakov zvýšenej dráždivosti nervového systému, vznikajúcich zmenami koncetrácie minerálov v medzibunkovej tekutine. Ide o diagnózu, ktorej príčinou vzniku je najmä ľudská psychika. Pacienti s touto chorobou prežívajú veľmi bolestivé a kŕčovité napätia svalov.

Tetánia, známa aj pod označením tetanický syndróm, je odvodené od stavu, kedy človek dostane z ničoho nič záchvat, prejavujúci sa kŕčmi takmer vo všetkých štyroch končatinách. Okrem spomínaných kŕčov človek môže prežívať aj brnenie v končekoch prstov, nervozitu, lapanie po dychu, búchavičnosť srdca. „Záchvat vyzerá dramaticky, ale v skutočnosti život neohrozuje a po dvadsiatich až štyridsiatich minútach pominie aj bez liekov,“ hovorí MUDr. Peter Kukumberg, PhD., prednosta II. neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave-Kramároch.
Najčastejšie tetánia vzniká pri nedostatku vápnika, horčíka, draslíka. Príčinou ich zvýšenej spotreby môže byť zhoršená kvalita potravín, užívanie niektorých druhov liekov alebo prítomnosťou iného ochorenia. Tetániu si mnohí zamieňajú s tetanusom. Sú to však úplne odlišné choroby, aj keď prejavmi sú svalové kŕče. Príčinou tetanusu je baktéria Clostridium tetani, ktorá vyvolá infekciu. K tej dochádza pri poranení kože. Množia sa tam baktérie a tie vytvárajú toxíny, ktoré pôsobia na nervový systém.
person-246239_1920
Tetánia sa rozdeľuje na dve štádiá. Prvá je manifestná – klasifikovaná podľa akútneho kŕčovitého záchvatu a nešpecifická tetánia – skrytá, jej prejavy nie sú typické. Postihuje nielen nervový systém, ale môže zasiahnuť aj srdcovo-cievny, tráviaci alebo gynekologický systém. „Pacientov s typickým záchvatom je veľmi málo. To, čo voláme tetánia alebo aj tetanický syndróm, má veľká časť mladej populácie, ale bez záchvatov,“ vysvetľuje neurológ.

Prevencia:

– zmeňte myslenie a životný štýl,
– dodržujte správnu životosprávu,
– vyhýbajte sa stresu,
– venujte sa meditácii a relaxačným cvičeniam,
– viac sa hýbte, prechádzajte sa po prírode,
– zachovajte spánkový režim,
– doplňte vitamíny D, magnézium a kalcium.

Ako sme spomínali príčinou vzniku choroby je stres, s ktorým sa každý vyrovnáva individuálne. Človek často myslí len na to, koľko práce ho ešte čaká a koľko málo času má na splnenie všetkých svojich povinností. Preto sa ochorenie nazýva aj chorobou pracujúcich. Šírka príznakov je obrovská, preto je ťažké určiť správnu diagnózu a adekvátnu liečbu. Konkrétnu liečbu medikamentami či bylinkami vám lekár neurčí. Odporúčajú len body, ktoré sme uviedli v spomínanej prevencii. Ak ste ešte mladí a máte príznaky tetanie, rozhodne uberte z pracovného tempa a snažte sa obmedziť stresové situácie.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 4 Priemer: 4]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top