Home >> Zdravie,zložené >> Svalová dystrofia: Smrteľná choroba bez nádeje do budúcnosti
Svalová dystrofia: Smrteľná choroba bez nádeje do budúcnosti

Keď ste zdravý, často si ani neuvedomujete, že je to najväčšie štastie aké máte. Život ľudí s nevyliečiteľnou chorobou – svalovou dystrofiou je náročný nielen pre chorého, ale aj pre celú rodinu. Rodičov čaká ťažká životná úloha – pripraviť vlastné dieťa na skutočnosť, že sa nemusí dožiť dospelosti.

Svalová dystrofia je dedičné ochorenie, ktoré vedie k tvorbe poškodených svalových vlákien. V tele chorého človeka sa nedokáže vytvárať bielkovina dystrofín, bez ktorej fungovanie svalov nie je možné. Postupom času svaly ochabujú, až prestanú fungovať úplne. Choroba patrí do radu smrteľných chorôb a liečba dokáže len zmierňovať jej príznaky.

„Najťažšie štádiá ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie ich pripútava na vozík, pri presunoch potrebujú zdviháky a debarierizáciu bytov, na prepravu špeciálne upravené autá, na ležanie polohovacie postele,“ hovorí Jozef Blažek z Organizácie muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike.

zdroj: www.belasymotyl.sk

zdroj: www.belasymotyl.sk

Prvé problémy môžete zbadať na deťoch už v predškolskom veku. Často padajú, majú problémy s schôdzou po schodoch, vstávaním či behom. Z dôvodu skrátenia Achillových šliach deti začínajú chodiť po špičkách, postupne sa ohýba chrbát a brucho sa vysúva dopredu. Vypočítaný vek, ktorého sa dožívajú ľudia postihnutí touto chorobou je dvadsať rokov. Miernejšia forma sa nazýva Beckerova svalová dystrofia, kde je degenerácia svalstva pomalšia a vek dožitia je vyšší. Dôležité je najmä intenzívne cvičenie a rehabilitácia. Skracujúce šľachy treba naťahovať, čomu pomáha najmä jazda na koni a plávanie.

Občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike je organizátorom kampane Belasý motýľ, ktorú podporujú aj mnohé známe tváre, napríklad športovci Marek Hamšík a Matej Tóth. Tento rok sa koná už 17. ročník kampane a práve jún je mesiacom, kedy Belasý motýľ oraganizuje rôzne podujatia, ktorých cieľom je informovať verejnosť o dôsledkoch tohoto zákerného ochorenia. Kampaň je spojená so zbierkou na doplatky za kompenzačné pomôcky pre chorých.

Prispieť môžete poslaním darcovskej SMS v hodnote dve eurá s textom DMS MOTYL na číslo 877. Okrem SMS je možné prispieť aj priamo na účet zbierky SK2211000000002921867476, či online cez web www.belasymotyl.sk.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 1 Priemer: 5]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top