Home >> Jedlo,zložené >> Superpotraviny našich babičiek (2. časť)
Superpotraviny našich babičiek (2. časť)

V tejto časti vám predstavím ďalšie superpotraviny, ktorých prospešné účinky poznali hlavne naše babičky, no dnes sa im už nepripisuje taký význam.

Ľanové semienka

Táto protirakovinová bomba je tu už od nepamäti. Obsahuje vitamíny B, C, E, K a minerály železo, vápnik, fosfor, draslík, sodík, luteín, zinok, meď, mangán, selén. Ľan podporuje obranyschopnosť, zlepšuje trávenie a rovnako ako sušené slivky napomáha pri zápche. Pokojne sa vyrovná chia semiačkam.
flax-seed-1274944_1920

Brusnice

Tieto malé červené bobuľky sú nie len chutné, ale aj veľmi zdraviu prospešné. Obsahujú veľké množstvo vitamínov C, K, A a E. Obsahujú aj polyfenoly, antokyány a proantokyanidíny, flavonoidy, kyseliny: citrónovú, jablčnú, benzoovú, šťaveľovú, fenolové kyseliny, minerály: magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík. Pomáhajú pri liečbe otravy krvi, únave, zbavia vás virózy a ich najdôležitejším účinkom je, že pomáhajú pri chorobách močových ciest. Miesto sirupu z lekárne si dajte za hrsť čerstvých brusníc, ktoré vám určite pomôžu. Naše babičky to vedeli a aj vedia. Mimochodom, svojimi účinkami sa pokojne vyrovnajú goji.
cranberries-112155_1920

Šípky

Ďalšia vitamínová bomba, ktorú poznali už naše babičky. Určite ste od nich už ochutnali šípkový čaj, alebo džem. Obsahujú množstvo vitamínov. C, B, K a P. Plody sú bohaté aj na pektíny, triesloviny, organické kyseliny a silice. Veľmi prospešný je pre svoje antiseptické a antibakteriálne účinky. Je veľmi dobrým pomocníkom pri chrípkových stavoch. Tiež podporuje imunitu. Avšak pozor, nezabúdajte, že vitamín C sa ničí teplom, preto nikdy nezalievajte šípkový čaj vriacou vodou.
rose-hip-1745344_1920

Žihľava

Pre niekoho je to burina, niekomu by nikdy ani len nenapadlo, že by žihľava mohla mať (okrem svojej pŕhlivosti) aj nejaké výnimočné účinky. No naše babičky to vedeli. Vedeli, že dokonca aj to pŕhlenie má svoje pozitívne účinky. Konkrétne zmierňuje reumatické bolesti. Tiež podporuje rast vlasov, pôsobí protirakovinovo, posilňuje imunitu a dokonca zvyšuje tvorbu materského mlieka. Obsahuje vitamíny: C, B, alebo provitamín A, ako aj minerály: vápnik, horčík či železo. Taktiež obsahuje ako každá zelená rastlina chlorofyl, no aj kyselinu kremičitú, triesloviny. Avšak aj pri tejto rastline je pozor. Nie je vhodná pre ľudí trpiacimi poruchou zrážanlivosti krvi a pre ľudí so srdcovými problémami.
stinging-nettle-785292_1920


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top