Home >> Krása,zložené >> Starostlivosť o pokožku po opaľovaní
Starostlivosť o pokožku po opaľovaní

Slnečné lúče zlepšujú náladu, sú dôležité pre tvorbu vitamínu D, podporujú hojenie rán, pôsobia na tvorbu červených a bielych krviniek a mnoho iného prospešného pre organizmus.

Všetky tieto výhody však majú len vtedy, ak sa im vystavujeme v rozumnom množstve. Ak to preženieme, zvyčajne sa to prejaví na spálenej, začervenanej a svrbivej pokožke, ktorá býva suchá, napätá a tvoria sa na nej šupinky. Tieto prejavy vôbec nie sú príjemné, ako na pohľad tak ani na pocit, a preto je dôležité svoju pokožku pred slnečnými lúčmi nielen chrániť, ale v starostlivosti pokračovať aj po opaľovaní hydratáciou a regeneráciou.

Čo pomáha pokožke po opaľovaní

Keď pokožku nadmerne vystavíme UVB žiareniu, značne prispievame k poškodeniu DNA kožných buniek, čo vedie k zápalu podkožného tkaniva. Rovnaký účinok má aj UVA žiarenie, len to trvá dlhšie, pretože UVA lúče prenikajú hlbšie do kože a poškodzujú kolagén, čím sa znižuje jej pružnosť a naopak zvyšuje tvorba vrások. Pokožka si potom vyžaduje špeciálnu starostlivosť, aby sa obnovila jej obranyschopnosť. Napriek tomu, že existujú špeciálne určené produkty na starostlivosť o pokožku po opaľovaní, treba sa o ňu postarať aj inak. Pretože tieto produkty sú v prvom rade určené najmä na upokojenie a ochladenie pokožky, je dobre myslieť aj na to, že pokožka vystavovaná slnku stráca vlhkosť a klesá jej úroveň hydratácie. Hydratačné produkty by preto mali obsahovať prírodné maslá a oleje (bambucké, kokosové, kakaové maslo, mandľový alebo jojobový olej), ktoré vrátia pokožke rovnováhu. Nemusíme však používať iba telové mlieka či krémy, skvele na pokožke pôsobia aj prírodné oleje, napríklad suchý olej sa okamžite vstrebáva a zanecháva ju na dotyk hebkú a bez stôp po mastnom filme. Určite tiež oceníme pomoc pokožke v podobe kvetových vôd, ktoré sú jemné, ale účinné a sú vhodné aj pre najmenšie detičky. Podľa typu dokážu pokožku ochladiť, pôsobiť protizápalovo alebo aj relaxačne. No a v neposlednom rade si môžeme pomôcť hojivými a regeneračnými vlastnosťami aloe vera, či už vo forme čistého gélu alebo ako prídavnej zložky v telovej kozmetike.
pexels-photo-287909

Ako postupovať v jej starostlivosti

Aj keď sa to nezdá podstatné, po opaľovaní je dôležité sa osprchovať. Voda nemusí byť nutne iba studená, aby sa telo ochladilo, hoci sa nám to na rýchle schladenie môže zdať vhodné. Oveľa lepšia voľba na ochladenie pokožky je vlažná voda, ktorá neuškodí slnkom namáhanej pokožke. Po sprche sa jemne poutierame, pokožku netreba silno šúchať, aby sme sa vyhli jej podráždeniu. Očistená a vlhká pokožka totiž oveľa lepšie prijme hydratačnú starostlivosť, keďže póry sú otvorené a dôležité látky preniknú do podkožného tkaniva jednoduchšie. Týmto však starostlivosť nekončí, v prípade že sa nám objavia červené a bolestivé miesta, volíme upokojujúce kozmetické produkty, ktoré potláčajú zápal. Rýchlou domácou pomocou môžu byť aj plátky vychladenej uhorky alebo čistý, biely jogurt, ktoré aplikujeme na postihnuté miesta na pokožke. V prípade, že sme to s opaľovaním neprehnali, môžeme pokožke dopriať aj jemný peeling, ktorý by mal tiež obsahovať výživné a hydratačné zloženie, ale to skutočne len v prípade, že nie je nijako poškodená vplyvom slnečných lúčov. No a na záver volíme produkty s regeneračnými účinkami, ktoré sú plné antioxidantov a chránia pred pôsobením voľných radikálov poškodzujúcich pokožku.

Pleť si tiež zaslúži pozornosť

V podstate rovnakú starostlivosť ako telo si vyžaduje aj pleť. Ak sa o ňu chceme postarať po opaľovaní, musí byť čistá, ošetrená hydratačným a regeneračným pleťovým krémom či ľahším fluidom. Pleťová starostlivosť plná vitamínov a prírodných olejov jej dodá žiarivý a pružný vzhľad, ochráni ju pred nadmerným vysušením a popraskaním a podporí jej samoobnovovací proces. Mieru hydratácie dokážu pozitívne ovplyvniť aj pleťové masky, ktoré si môžeme dopriať raz za týždeň, či už hotové, kupované alebo domáce, ktoré sa dajú jednoducho a lacno pripraviť za krátky čas.

Dôležitou súčasťou je tiež správny a dostatočný pitný režim, dopĺňanie minerálov, vitamínov a antioxidantov zo stravy, ktoré sú dôležité pre zdravý vzhľad a fungovanie pokožky. Táto dôkladná starostlivosť nám pomôže letné opálenie udržať čo najdlhšie, veď spomienky na leto to nie sú len zážitky a fotografie, ale aj rozjasnený, bronzový nádych pokožky, ktorý nás sprevádza celým letným obdobím.

Autor: www.idunnashop.sk


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 3 Priemer: 5]
Značky

autor

Komentár

 1. […] postačí obyčajné hydratačné telové mlieko. Veľmi prospešnými zložkami produktov sú prírodné rastlinné maslá a oleje, napr. babmucké, kakaové maslo, kokosový alebo jojobový olej. K regenerácii postačia […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top