Home >> Jedlo,zložené >> Spoznajte priaznivé účinky škorice
Spoznajte priaznivé účinky škorice

Škorica patrí medzi veľmi chutné, tzv. „hrejivé“ korenie, ktorého liečebné vlastnosti poznáme už tisíce rokov. Škorica bola v minulosti drahým korením, ktoré bolo vhodné ako dar pre kráľov. Dnes si ju môže dovoliť každý a dostať ju možno v každých potravinách.

Poznáme dva druhy škorice: cejlónsku (tiež známu ako „pravú“) a čínsku (cassia), ktorú ľudia používajú častejšie. Odroda „cassia“ obsahuje kumarín, o ktorom sa predpokladá, že vo veľkých dávkach škodí nášmu zdraviu. Preto je istejšie používať cejlónsku škoricu, ktorá kumarín obsahuje v podstatne nižších dávkach.

Výraznú vôňu a chuť škorice spôsobuje jedna z troch zložiek esenciálneho oleja – cinnamaldehyd. Práve vďaka tejto zlúčenine má škorica veľa priaznivých účinkov na zdravie a metabolizmus.

Škorica je nabitá množstvom antioxidantov, ako sú napr. polyfenoly, ktoré chránia telo pred oxidačným poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Jej antioxidačná aktivita je taká silná, že sa môže používať ako prírodná konzervačná látka.
cinnamon-2321116_1920
Antioxidanty obsiahnuté v škorici majú tiež protizápalové účinky, vďaka ktorým môžete použiť škoricu ako prírodného bojovníka proti infekciám a poškodeniu tkanív.

Ďalším pozitívom škorice je to, že znižuje hladinu celkového cholesterolu, LDL (zlého) cholesterolu a triglyceridov, zatiaľ čo HDL (dobrý) cholesterol zostáva stabilný. Vďaka škorici tak môžete znížiť riziko srdcových ochorení.

Užívanie škorice tiež zvyšuje citlivosť na hormón inzulín. Ten je dôležitý pri regulácii metabolizmu a spotrebe energie. Škorica vám pomôže, ak trpíte rezistenciou na inzulín, diabetesom 2. typu či metabolickým syndrómom.
Mohli by sme menovať ďalšie a ďalšie prínosy škorice pre naše zdravie, pretože vedeckých dôkazov je nespočetne veľa. A stále sa robia ďalšie výskumy. Obrovský krok v medicíne by určite spôsobilo potvrdenie liečivých účinkov škorice pri degeneratívnych ochoreniach ako je napr. Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba či pri liečbe infekcie HIV.

Zdroj: www.healthline.com
Foto zdroj: pixabay.com


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top