Home >> Jedlo >> Sila čierneho zlata
Sila čierneho zlata

Možno ste už o ňom počuli. Ide o skutočný zázrak prírody. Známy je najmä svojím obrovským zastúpením železa, množstve stopových prvkov a minerálnych látok. Tiež je veľmi obľúbený pri diétach, a to aj pri tých s potrebnou redukciou cukru.

Napriek tomu, že sa používa aj ako sladidlo, je v ňom obsiahnutá len glukóza (hroznový cukor) a fruktóza (ovocný cukor), preto je vhodný aj pre diabetikov. Zrejme už viacerí tušíte, čo sa pod pojmom čierne zlato skrýva. Reč je o melase – sladkom sirupe, ktorý má množstvo využití a pozitívnych účinkov. Aj keď vzniká ako vedľajší produkt, obsahuje množstvo cenných látok, ktoré naše telo jednoznačne ocení.

Prezývku čierne zlato dostala melasa podľa svojho tmavohnedého až čierneho zafarbenia a svojej vzácnosti. Má hustejšiu konzistenciu ponášajúcu sa na redší med. Jej špecifická chuť nemusí každému sadnúť, no dá sa „zamaskovať“ napríklad pridaním do akéhokoľvek nápoja či jedla. Najlepšie sa rozpúšťa v teplej tekutine alebo pokrme. Pridať ju môžete do jogurtov, mlieka, čaju, ovsených vločiek a v podstate do všetkého, čo chcete zdravo osladiť. Ak vám nechutí pohár vody s melasou, skúste do neho pridať ešte pár kvapiek citrónovej šťavy. Možno vám takáto kombinácia ulahodí viac.

V melase sa nachádzajú minerálne látky ako draslík, sodík, železo, vápnik, horčík, chróm a zinok. Tiež sú v nej obsiahnuté vitamíny skupiny B, kyselina listová a nenasýtené mastné kyseliny. Takéto bohaté zastúpenie dokáže liečiť hneď niekoľko ochorení. Vápnik sa postará o zdravé kosti a zuby, správne fungovanie svalov, zrážanlivosť krvi aj prenos neurónov. Železo má na starosť tvorbu hemoglobínu, červených krviniek a znižuje vyčerpanosť a únavu. Horčík uvoľňuje psychické napätie a udržiava správnu funkciu svalov. A to je len zlomok pozitívnych vlastností tohto jedinečného sirupu.
IMG-20170427-WA0000

Okrem iného, pomôže aj pri týchto zdravotných ťažkostiach:

– Depresia
– Ochorenia kože a obehového systému
– Tráviace ťažkosti (zápchy, hnačky, plynatosť, pálenie záhy, hemoroidy…),
– Osteoporóza
– Anémia
– Imunitné ochorenia
– Kardio-vaskulárne ochorenia atď.
Vyhľadávaná je aj pri problémoch s nadváhou, vypadávaní vlasov či strese. Stačí preventívne užívať 1 – 2 lyžičky denne.

Najlepšie na melase je to, že nemá žiadne vedľajšie účinky a môže ju užívať ktokoľvek. Deťom sa môže podávať od jedného roka ako prevencia pred civilizačnými chorobami, na zdravý vývoj a rast. Športovcom zabezpečí prísun energie, zlepší výkon, ochráni namáhané kĺby a uvoľní svaly po extrémnom zaťažení. Seniorom pomôže s pohybovým aparátom a zlepší celkový zdravotný stav. Zadovážiť si ju môžete z bio obchodu alebo predajne s racionálnou stravou. Jej cena sa pohybuje okolo 3 eur, takže finančne vás určite nezruinuje a čo je najpodstatnejšie, vaše telo sa vám za to poďakuje.

Vyskúšali ste už aj vy melasu? Dajte nám vedieť, aké s ňou máte skúsenosti.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 2 Priemer: 5]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top