Home >> Domov,zložené >> Separujte! Chránite tak životné prostredie
Separujte! Chránite tak životné prostredie

Triedením recyklovateľného odpadu výrazne prispievate k ochrane životného prostredia a k znižovaniu počtu odpadu na verejných skládkach, čo vedie k zmenšeniu plôch zasypaných odpadom. Tiež prispievate k menšiemu vyrubovaniu lesov, a s tým spojenou menšou neprirodzenou migráciou zvierat, v niektorých prípadoch dokonca až úmrtiu.

Ako separovať?

V každom meste či obci nájdete nádoby určené na separovanie daného materiálu. A aby ste si to zjednodušili aj doma, môžete si zadovážiť separačný kôš na odpad, ktorý zväčša obsahuje 3 farebne rozlíšené vrecia.
Papier – separovaním papiera šetríte energie a hlavne drevo. Do modrých kontajnerov na papier patria časopisy, noviny, papierové vrecúška, krabice, papierová lepenka, kartóny… Naopak, nepatria tam kombinované obaly, napr. obaly z mlieka alebo džúsu, veľmi znečistený papier, kopírovací a samolepiaci celofán…

Sklo – separovaním skla šetríte primárne suroviny a energie. Ak sa sklo dostane do spaľovne, spáli sa na ďalšie použitie. Do zelených kontajnerov na sklo patria fľaše, poháre, črepy, úlomky tabuľového skla… Naopak, nepatria tam veľmi znečistené fľaše či sklenené nádoby, porcelán, keramika, zrkadlá, žiarovky, žiarivky, autosklo a sklo kombinované s iným materiálom.
Plasty – separovaním plastov šetríte ropu, uhlie a energie. Do žltých kontajnerov patria PET fľaše, fólie, tašky, igelitové vrecúška, obaly z kozmetických produktov… Naopak, nepatria tam obaly z chemikálií, podlahové krytiny, vrstvené obaly, polystyrén.
Kovy – separovaním kovov šetríte primárne suroviny a energie. Do červených kontajnerov na kovy patria konzervy, plechovky od nápojov, kovové obaly, alobalové a hliníkové časti. Naopak, nepatria tam obaly so zvyškami jedla a kovové obaly vyrobené z viacerých materiálov.
Viacvrstvové kombinované materiály – do oranžového kontajnera patria obaly od mlieka a džúsov, od krabicového vína atď. naopak, nepatria sem hygienické potreby, obaly od sladkostí, mokrý, mastný papier…
Nebezpečný odpad – sem patria všetky druhy elektrických spotrebičov a všetko čo má čo dočinenia s elektrikou, akumulátory a batérie, baterky a monočlánky. Všetok tento odpad patrí do zberných dvorov alebo do špeciálnych kontajnerov, ktoré majú obce k dispozícií.
Lieky – nepoužité lieky a aj tie po dobe spotreby vždy odneste späť do lekárne. Nikdy ich nezahadzujte do kontajnera spolu s iným odpadom.
Zmesový odpad – ak ste už vytriedili všetko čo sa dá, tak do čiernych kontajnerov patrí zvyšok vášho domáceho odpadu. Do týchto nádob nevhadzujte uhynuté zvieratá, horúci a horľavý materiál, kamene, zeminu, objemný odpad alebo odpad, ktorý by ohrozil zdravie zberných zamestnancov.
waste-separation-502952_1920

Značky na obaloch – viete čo znamenajú?

Trojšípkový symbol sa používa ako všeobecný symbol recyklácie.
Trojšípkový prázdny znak vyjadruje, že obal bol vyrobený z recyklovaných materiálov.
Zelená šípka spojená s bielou vyjadruje, že výrobca obalu zaplatil oprávnenej organizácií na podporu spätného zberu.
Preškrtnutý odpadkový kôš sa používa na elektrospotrebičoch, ktoré nepatria do bežného odpadu.
Panáčik s odpadkovým košom znamená, že použitý obal má byť vhodený do príslušného kontajnera.

Foto zdroj: pixabay.com


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top