Home >> Jedlo >> Raw food – zdravá strava alebo len ďalší boom?
Raw food – zdravá strava alebo len ďalší boom?

Určite ste už všetci počuli o raw food, čítali ste nejaký recept alebo ste už aj ochutnali či sa takouto stravou živíte. Ale pre tých, ktorí o tomto štýle stravovania veľa nevedia, máme tento príspevok.

Čo je to raw?

Raw je surová strava, ktorá neprešla tepelným spracovaním nad 45 stupňov Celzia. Viem, určite si to veľa z vás nevie ani predstaviť, ale vďaka tomu je plná aktívnych enzýmov, minerálov, vitamínov a kvalitných živín. Tepelná úprava jedla ničí jeho nutričnú hodnotu a mení ich molekulárnu štruktúru. A vy chcete zo stravy vyťažiť food-salad-healthy-vegetablesčo najviac. Je vylúčené jesť živočíšne produkty či produkty nejak chemicky ošetrené. Základom raw stravy sú ovocie a zelenina v surovom stave, oriešky a semiačka, bylinky či riasy. Už pre pomyslení na to je ťažké zžiť sa s takouto stravou. Samozrejme, každý si rád zobne nejaký ten oriešok, dá si surové jabĺčko alebo zeleninový šalát. No jedávať to každý deň a byť sýty?

Ľudia, ktorý žijú takýmto životným štýlom sú vitariani. Vitariani tvrdia, že raw food je človeku najprirodzenejšia forma stravovania.

História raw

– Tento štýl stravovania bol prvýkrát vyskúšaný už pred rokom 1897. Vtedy sa švajčiarsky doktor Maximilian Bircher-Benner vyliečil zo žltačky jedením surových jabĺk a rozhodol sa urobiť experiment ako pôsobí surová zelenina na ľudské telo.
– Doktor Paul Kouchakoff v roku 1930 dokázal, že naše telá majú na stravu toxickú reakciu, ktorú poznáte pod názvom „tráviaca leukocytóza“. Avšak k tejto reakcii dochádzalo, iba keď sa podávala varená strava.
– V roku 1939 zistil zubár Weston A. Price, že deti, ktoré odmietali surovú stravu mali zubné anomálie a kazy.
– V roku 1966 A. Hovannessian publikoval knihu, v ktorej opisoval ako svoje choré dieťa vyliečil práve surovou stravou. Vyhlásil, že varená strava je našim najväčším nepriateľom.
– Viktoras Kulvinskas a Ann Wigmore založili v 60. rokoch Hippocrates Institute kde liečili ľudí z „nevyliečiteľných“ chorôb pomocou surovej stravy.

Ako prejsť na raw?


Zabavte svoj domov normálneho jedla. Určite vás bude pokúšať až po ňom raz siahnete. Miesto toho naplňte vašu chladničku či špajzu čerstvým ovocím a zeleninou. Ráno začínajte s výživným smoothie. Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa, preto sa naštartujte čerstvým, zdravým kokteilom. Na obed si dajte také množstvo ovocia, koľko zvládnete. Pri tomto type stravy sa nemusíte obmedzovať. Ovocie je rýchlo stráviteľné a prebytočná voda sa rýchlo vylúči. Pred večerou si doprajte ďalšiu porciu ovocia a na večeru si urobte šalát z listovej zeleniny. Nepotrebujete žiadnu zálievku. Vychutnáte si pravú chuť zeleniny. Dajte pozor aj na soľ. Netreba to s ňou preháňať.

Veľa čítajte, vzdelávajte sa v tejto oblasti. Pomôže vám to nevzdať sa a naberiete množstvo inšpirácie. Rozhýbte sa. Na surovej strave vám hodinka behu v prírode pôjde oveľa lepšie ako pri konvenčnom štýle stravovania. Nájdite si priateľov, ktorý vás vo vašom rozhodnutí podporia. Nájdite si farmy či iných dodávateľov bio ovocia a zeleniny. Hľadajte spôsoby ako pokračovať, nie skončiť. Veľa oddychujte. Telo sa musí spamätať s vášho doterajšieho životného štýlu.

pexels-photo-220911


Výhody raw

-Podporuje imunitu
-Detoxikuje organizmus
-Pôsobí ako prevencia rakoviny
-Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
-Prevencia diabetes
-Zmenšuje riziko alergií
-Dodáva energiu
-Miznú problémy s pleťou
-Nezaťažuje trávenie

Nevýhody raw

-Riziko nedostatku vitamínov D, B12
-Riziko nedostatku vápnika, zinku, železa, jódu a selenu
-Neprehriatie organizmu
-Nedostatok omega 3 nenasýtených mastných kyselín
-Nízka hladina bielkovín

Rozhodne sa neodporúča prejsť na raw stravu zo dňa na deň, ale postupne vylučovať varenú stravu a nahrádzať ju tou surovou. Ak nie ste pripravení prejsť na raw, skúste to aspoň na nejaké obdobie a porovnajte si výsledky ako ste sa cítili predtým a potom.

Dajte nám do redakcie vedieť vaše skúsenosti.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top