Home >> Jedlo >> Pretože zvieratá na eko-farmách sa majú lepšie
Pretože zvieratá na eko-farmách sa majú lepšie

Dnes sa znova vracia trend ekologického chovu zvierat. Tak ako ich chovali naši starí otcovia či staré matere. Čím ďalej, tým viac farmárov dáva prednosť ekologickému poľnohospodárstvu, pretože dopyt po takto chovaných zvieratách každým dňom rastie. Ale viete čo také ekologické poľnohospodárstvo znamená? Aké má výhody pre chované zvieratá a v konečnom dôsledku aj pre vás?

Čo je ekologické poľnohospodárstvo a na akých princípoch funguje?

Ekologické poľnohospodárstvo berie ohľad na okolitú krajinu, na prirodzené fungovanie prírody, preto je výsledný produkt oveľa hodnotnejší a kvalitnejší. Prioritou eko hospodárstva je kvalita nad kvantitou, etický prístup k chovaným zvieratám, ochrana životného prostredia, šetrenie neobnoviteľných zdrojov a udržanie biodiverzity. Vychádza z tradičných postupov obrábania pôdy či chovu zvierat.ovce sa pasu

Chov zvierat je prísne kontrolovaný. Ten musí prebiehať tak, aby zvieratá mali čo najprirodzenejší život. Ekofarma chová iba toľko zvierat, koľko priestoru má, pretože pri ekologickom poľnohospodárstve má mať každé zviera dostatok svojho voľného priestoru, čo je predpísané aj v pravidlách takého hospodárstva. Je zakázané akékoľvek dokrmovanie hormónmi, prenos embryí či akákoľvek génová manipulácia. Všetko sa necháva na prirodzený kolobeh prírody.

Hlavným princípom prírodného kolobehu je : zdravá pôda = zdravé rastliny = zdravé zvieratá = zdravé potraviny = zdraví ľudia = zdravá krajina

Ekologický chov oviec

Ovce sa z ekologického hľadiska chovajú nie len na mlieko a mäso, ale aj preto, aby prirodzene spásali husté trávnaté porasty, čo v prírode zabraňuje možným požiarom, zmenšuje možnosť nárastu buriny s riedkymi koreňmi, čo môže zapríčiniť zosuvy pôdy. Ovce sa chovajú vo výbehoch, ale aj voľne na horských pašiach na salašoch. Tam dbajú na ich prirodzený spôsob života, strihané a dojené sú ručne. Ich výrobky nepodliehajú pasterizácií. Zachovávajú si všetky potrebné vitamíny a svoju prirodzenú chuť bez pridávania akýchkoľvek chemických látok.

Ekologický chov hovädzieho dobytka

Podobne ako je to u oviec, aj hovädzí dobytok sa chová tak, aby mal svoj prirodzený priestor. Dobytok sa vyháňa na pašu a podporuje sa jeho prirodzená potreba po potrave. V zime sa dokrmuje iba krmivom z ekologického poľnohospodárstva. Z ich produkcie sa ďalej vyrábajú bio výrobky.

Ekologický chov ošípaných

Ošípané sa chovajú v takých priestoroch, ktorprasataé im poskytujú dostatok miesta na prevaľovanie sa a tiež dostatočný komfort pre vykonávanie iných prirodzených potrieb. Vnútorný príbytok musí ošípaným umožňovať pohyb do výbehu kedykoľvek chcú. Vo výbehu potrebujú prístrešok, aby sa chránili pred úpalom na ostrom slnku. Tiež potrebujú pevnú pôdu pre chôdzu, ale aj mäkšiu, aby uspokojili svoju potrebu rýpať.

Ekologický chov hydiny

Sliepky chované na vajcia tzv. nosnice musia mať v ekologickom poľnohospodárstve vonku voľný výbeh, v ktorom majú priestor minimálne 4 na jednu nosnicu. Vo vnútri sa môžu chovať v priestoroch, ktoré rozlohou zodpovedanú 1 pre 12 nosníc. Potrebujú bidielka, podstielky a hniezdne boxy. Okrem vonkajšieho pasenia sa prikrmujú ekologickým krmivom. Za bio vajcia sa považujú také, ktoré vyprodukovala nosnica, ktorá bola kŕmená bio krmivom minimálne pol roka. Za bio mäso sa považuje to, ktoré pochádza z brojlera (kura chovaná na mäso) , ktorá bola kŕmená bio krmivom minimálne 10 mesiacov.

Pravidlá pre ekologický chov zvierat

– Uspokojovanie všetkých životných potrieb chovaných zvierat
– Primeraná veľkosť chovanej skupiny zvierat (tak aby mali svoj dostatočný priestor)
– Umožnenie voľného prístupu do vonkajších priestorov farmy so zabezpečeným prístreškom a možnosťou paše
– Ustajnenie so zabezpečenými všetkými podmienkami prirodzeného života zvierat
– Voľný prístup k napájadlu a potrave

Ekologické poľnohospodárstvo podlieha prísnym pravidlám a pravidelným kontrolám. Prebieha v súlade s prírodou a v súlade s potrebami zvierat. Dbá sa na to, aby mali čo najprirodzenejší a spokojný život. Za starostlivosť sa nám odvďačujú zdravou produkciou potravín, plných vitamínov, živín a s vynikajúcou chuťou.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky :

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top