Home >> Rodina,zložené >> Prečo deti nechcú jesť?
Prečo deti nechcú jesť?

Mnohé mamičky trápia vrtochy ich ratolestí, ktoré odmietajú jesť. Pravidelný prísun živín je najmä v detstve veľmi dôležitý a to nielen pre rast, ale aj celkový vývoj. Preto tento problém nepodceňujte a snažte sa ho čo najskôr riešiť.

Aj keď odmietanie jedla spočiatku vyzerá celkom nevinne, časom môže spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy. Najčastejšou chybou je postupné budovanie závislosti na cukre. Aj vaše dieťa sa teší z každej návštevy, ktorá príde s nejakou sladkou maškrtou? Sladkosti ako darček pre dieťa je dnes samozrejmosťou, pričom mnohí z nás si neuvedomujú riziko tohto daru. Eliminovanie príjmu nezdravých cukrov je prvým krokom na ceste za odstránením negatívneho postoja dieťaťa k jedlu. Ďalším krokom je budovanie návyku. Najlepšie je vytvoriť stravovací plán, v ktorom si bude celá rodina pravidelne sadať za kuchynský stôl. Ak to nie je možné, skúste vytvoriť čo možno najlepšie podmienky, aby dieťa pochopilo, kedy je čas jesť. Dôležité je aj to, čo má dieťa pred sebou na tanieri. Je prirodzené, že čo mu nechutí, to odmietne. Správna kombinácia surovín dokáže niekedy presvedčiť natoľko, že z nechutného špenátu sa stane obľúbená zelenina. Aj pohľad na jedlo môže zohrávať dôležitú rolu pri rozhodovaní sa medzi konzumáciou a odmietnutím. Obyčajná zeleninová polievka sa môže premeniť na zaujímavú písmenkovú polievku, kalerábové placky na usmievavé tváričky a melón napr. na červenú zoologickú záhradu. Stačí len trošku fantázie a vaši drobci budú papať čokoľvek, čo im pripravíte. Nezabúdajte ani na to, že deti majú tendenciu napodobňovať ostatných, a v prvom rade svojich rodičov a blízkych. Všímajte si, čo konzumujete, pretože vaše dieťa to určite vníma. A dôležitá rada na záver: ak dieťa nechce jesť, nereagujte agresívne, pretože situáciu môžete ešte viac zhoršiť.
pexels-photo-437748

Najčastejšie dôvody nechutenstva k jedlu:

Zlé stravovacie návyky – stravovacie návyky musia byť vybudované už v rannom detstve;
rast dieťaťa – je potrebné si uvedomiť, že dieťa rastie nárazovo, nie kontinuálne (v období rastu sa chuť zvyšuje, pri spomalení naopak znižuje)
iná strava – niekedy môže dôjsť k zmene postoja k stravovaniu aj dôsledkom rôznych zmien ako je nástup do škôlky či školy, kde jedlo chutí inak ako doma;
psychická nepohoda – na odmietanie jedla má vplyv aj nevhodné prostredie s negatívnymi podnetmi alebo rušivými elementmi (psychické problémy sa často prejavujú únavou, bledosťou, zvracaním, zmenou farby alebo konzistencie stolice, panickým strachom z jedla a pod.).

Nechuť do jedla je prirodzená pred, počas a po období choroby. Pri dlhodobo pretrvávajúcich problémoch s prijímaním potravy je však nutné navštíviť lekára. I keď je stravovanie prevažne záležitosťou vytvorenia istého rituálu, u niektorých detí môže ísť o zdravotný problém ako je celiakia, črevné zápaly či žalúdočné infekcie.

foto zdroj: pixabay.com


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top