Home >> Fitness,zložené >> Postúra pri silách pôsobených na telo (Držanie tela)
Postúra pri silách pôsobených na telo (Držanie tela)

Krátky a jednoduchý príklad vo videu ukazuje pomocou zrolovaného papiera ako sa dá nastaviť a pracovať na držaní tela. Pri pokrčení papiera, ktorý je v tomto prípade porovnaný s osovým orgánom, môžeme vidieť ako reagujú jednotlivé sektory pri záťaži.

Fyzika a gravitácia neustále pôsobia na našu štrukturálnu integritu. Správne držanie tela je synchronizáciou kontraktilných a nekontraktilných tkanív. Na vytvorenie optimálnej kĺbovej centrácie je potrené vyvážené ťažisko.
Pokojové držanie tela by malo teda vyžadovať minimum svalovej kontrakcie alebo energie a účinok gravitácie by mal byť dostatočne kompenzovaný vnútornými silami na zabezpečenie vzpriameného držania tela. Čiže na akúkoľvek zmenu ťažiska musí nervovo-svalový aparát reagovať zmenou svalového napätia. Ak je táto zmena napätia dlhodobá, nastane adaptácia a možno i bolesť.

19531881_1481936161827196_1682842079_o

19549816_1482515438435935_174364868_o
Pri intenzívnom cvičení by sa mal klásť ešte väčší dôraz na správne postavenie. Počas statických polôh sa vyvíja veľmi malý stres na naše kĺby. Vaše telo podstupuje túto formu stresu veľakrát za deň a je pravdepodobne dobre adaptované, aby sa s ním dokázalo vysporiadať. Preto záleží na vašej postúre pri mŕtvom ťahu, pri skoku a dopade, záleží pri behu a šprinte , drepe a iných aktivitách, kde sa vyvíja veľký stres na tkanivá. Preto je rozumné pri takýchto aktivitách vedome trénovať čo najlepšiu biomechaniku pohybu a neutrálne postavenie chrbtice pre optimálnejšie rozloženie a distribúciu stresu.

Výsledkom tohto textu a videa je práca , uvedomenie si držania vlastného tela centrovania jednotlivých segmentov a následne po náprave vykonávať pohybové aktivity. Tým pádom môžeme eliminovať rôzne stavy, ktoré prehlbujú váš zdravotný problém pohybového aparátu.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top