Home >> Životný štýl >> Pohodlie a zdravie pre nôžky našich najmenších
Pohodlie a zdravie pre nôžky našich najmenších

Určite každý z vás chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Keď sa dieťatko začne stavať na nôžky, pre mamičku je veľmi ťažkou úlohou vybrať tú správnu obuv. Pri výbere topánok sa zameriavame na materiál a veľký dôraz kladieme na pohodlie bábätka pri jeho prvých krokoch.

Barefoot – obuv pre deti

Detská obuv by mala spĺňať kritériá zdravého obúvania.
Barefoot znamená v preklade bosá noha – bosá obuv, čo znamená, že napodobňuje bosú chôdzu. Do sortimentu bosých topánok patria capačky, sandálky, papučky, tenisky, športová obuv, bežecká obuv, čižmy, čižmičky a iné. Detská barefoot obuv má najčastejšie podrážku vyrobenú z kože alebo z gumy. Detské topánky – barefootky sa vyznačujú najmä tenkou podrážkou, sú ohybné priečne a aj pozdĺžne, poskytujú dostatočný priestor pre prsty. Deťom sa nepotia nôžky, sú jemné, ľahké.

Vedeli ste, že:
– 2/3 detí nosí príliš malé topánky?
– 1/2 detí má z tohto dôvodu zdeformované nohy?
– 1/3 detí nikdy nechodila bosá?
– deti do cca 10 rokov nevedia posúdiť, či im je topánka dobrá?
shoes-pregnancy-child-clothing-47220
Deti, ktoré chodia v barefoot topánkach, robia kratšie a širšie kroky oproti obyčajným topánkam. V Južnej Afrike boli testované deti vo veku od 7 do 11 rokov, pričom dva mesiace mali chodiť úplne bosé alebo v barefoot topánkach namiesto klasických. Test odhalil zaujímavú skúsenosť. U detí došlo k posilneniu svalstva aj členkov, k zlepšeniu držania tela aj rovnováhy.

Veľkou nevýhodou barefoot obuvi je jej nízka dostupnosť na Slovensku. Topánočky nájdeme zväčša len na internetových stránkach, čo je pre mnohé mamičky veľkým problémom, keďže odhadnúť veľkosť topánky bez praktického vyskúšania je nie vždy jednoduché a so stopercentne kladným výsledkom.

Ako správne odmerať nohu dieťatku:
1. na podlahu, tesne k stene, priložte papier
2. položte nožičku dieťatka na papier s pätou opretou o stenu
3. na papieri urobte značku na mieste, kde končí najdlhší prštek
4. dajte nožičku preč a pravítkom odmerajte dĺžku

Čo sa týka ceny Barefoot topánky sa pohybujú v strednej až vyššej cenovej kategórii t.j. 11€- 55€.
pexels-photo-132979
To, že dôkladný výber správnej obuvi pre dieťa je dôležitý, dokazujú aj názory odborníkov. „Dieťa sa začína stavať na celé chodidlá okolo jedenásteho, dvanásteho mesiaca, potom sa púšťa do samostatnej chôdze. V tomto období je chodidlo ešte vyplnené pulvinarom, tukovým vankúšikom, preto ešte nemá formovanú klenbu,“ objasňuje ortopédka MUDr. Hana Sameková. Všetky tkanivá sú ešte prirodzene mäkké a voľné. A práve to podľa mnohých ortopédov z našich končín môže byť problém. „Pri stavaní sa totiž noha často prepadáva, dieťa sa stavia na vnútornú hranu nohy a päta smeruje von. Aby sa tomu predišlo, je potrebné obuť dieťa od prvých krokov do pevnejšej vyššej obuvi a stabilizovať členok,“ zdôvodňuje doktorka Sameková jej dlhoročné predpisovanie v ordináciách.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky :

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top