Home >> Rodina,zložené >> PMS môže úplne rozvrátiť váš pracovný aj osobný život
PMS môže úplne rozvrátiť váš pracovný aj osobný život

PMS, tzv. predmenštruačný syndróm nie je presne definový ako choroba. Ide o súbor duševných a telesných príznakov, prejavujúcich sa u každej ženy individuálne. Zistiť jeho presnú príčinu nie je vôbec jednoduché. Najčastejšie sa jedná o genetickú záležitosť súvisiacu s nedostatkom serotonínu alebo dôležitých minerálov, vitamínov a stopových prvkov.

Predmenštruačnými problémamy trpí 50 až 70% žien. Prejavuje sa to viac ako stovkami príznakov, ktoré sa začínajú objavovať niekedy už 14 dní pred menštruáciou. Zmierniť príznaky PMS je veľmi ťažké. Musíte vyskúšať viacero metód a až potom zistíte, ktorá je pre vás tá vhodná.
Ako sme už spomínali vyššie u každej ženy sa symptómy prejavujú individuálne. Zatiaľ čo niektoré trpia len slabou mrzutosťou, dočasnou bolesťou alebo zvýšenou chuťou do jedla, pre iné ženy to znamená oveľa väčšie trápenie. Keď sa o symptómoch dozviete viac, určite si poviete, že trpíte minimálne jedným z nich.

Jeden z popredných amerických výskumníkov, Dr. Abraham rozdelil príznaky PMS do štyroch kategórii:
1. PMT-A (anxiety-úzskosť) – príznakmi sú nervové napätie, úzskosť, podráždenosť;
2. PMT-H (hyperhydratácia) – priberanie na váhe, citlivosť prsníkov, opuchnutie končatín, plynatosť a pocit neustále nafúknutého brucha;
3. PMT-C (carbohydrate craving – túžba po uhľohydrátoch) – bolesť hlavy, neodolateľná chuť na sladké, zvýšená chuť do jedla, búšenie srdca, závrate, mdloby a únava;
4. PMT-D (depresia) – zmenené emočné prežívanie, precitlivenosť, nespavosť, zábudlivosť, plačlivosť.
Riešiť tento syndróm prostredníctvom stravy je omnoho jednoduchšie ako sa ládovať liekmi, ktoré príčinu neriešia, len zminimalizujú výsledok.

Spomínaný doktor, uvádza tieto rady pri prevencii:
– obmedzte fajčenie,
– obmedzte konzumáciu rafinovaného cukru,
– obmedzte príjem bielkovín na na 1 gram na kilogram telesnej váhy denne,
– zvýšte príjem zelenej listovej zeleniny a strukovín,
– zaraďte do jedálnička potraviny obsahujúce kyselinu cis-linovú
– obmedzte stres, cvičte, redukujte svoju váhu…
Ak ste už v štádiu, kedy ste prevenciu zanedbali, vyskúšajte ako liek – prírodu. Vyberte sa inou, zdravšou cestou.

Tipy na liečbu PMS prírodne:

1. Magická alchemilka obyčajná
Je to nenápadná a skromná rastlina s drobnými kvetmi a veľkými listami. Považuje sa za kráľovnú ženských byliniek a nazývaná je tiež ženským plášťom. Alchemilka sa stará najmä o ženský orgán, maternicu. Zlepšuje jej kondíciu a zvyšuje šancu na otehotnenie. Používa sa najmä pri PMS, pretože tlmí bolesti a upravuje aj následné krvácanie. Po pôrode tiež pomáha odbúravať stres a podporuje tvorbu mlieka. Nie je toxická a nemá žiadne vedľajšie účinky.
frauenmantel-2457563_1920
2. Pupalkový olej
Je získavaný zo semien pupalky dvojročnej. Prináša veľkú úľavu od príznakov PMS. Má v sebe esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa zúčastňujú hormonálnych procesov. Pupalka sa považuje aj za poklad ženskej pleti, preto nemôže chýbať v žiadnej ženskej lekárničke.

3. Vitex agnus castus (vitex jahňací)
Jedna z najpopulárnejších rastlín na liečbu predmenštruačného syndrómu. Okrem toho, že zmierňuje príznaky tohto syndrómu (citlivosť prsníkov, nervozita, bolesť hlavy…) reguluje aj bolestivú menštruáciu a ťažkosti v klimaktériu.

4. Ľubovník bodkovaný
Je pri PMS veľmi účinný. Má upokojujúce účinky a tiež znižuje nervozitu. Uvarte si z neho odvar, ten má najvhodnejšie účinky.
herb-st-johns-wort-1541346_1920
5. Zázvor
Liečiteľské účinky zázvoru sú známe už od staroveku. Okrem toho, že funguje ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu má aj účinky hodné lieku ibuprofenu. Ten často ženy používajú práve pri PMS.

6. Cédrový olej
Tento typ oleja obsahuje všetky dôležité látky, vplývajúce na produkciu serotonínu (práve pri jeho nedostatku vznikajú príčiny PMS – depresia, nervozita, prejedanie..). Olej je bohatý na vitamíny A, skupiny B, D, E, F.

Na riešenie problémov ťažkostí s predmenštruačným syndrómom sa dá využiť kombinácia rôznych postupov. Symptómy syndrómu môžete zmierniť zmenou životného štýlu, liekmi, alternatívnou terapiou. Skúste však uprednostniť prírodnú liečbu. Dôležitá je však v prvom rade návšteva lekára. Ten na základe hĺbkového rozhovoru a osobnej anamnézy stanoví stupeň intenzity daného problému a určí vašu liečbu.

Foto: www.pixabay.com


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 3 Priemer: 2.7]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top