Home >> Domov >> Peroxid vodíka ako ho nepoznáte
Peroxid vodíka ako ho nepoznáte

Vedeli ste, že peroxid vodíka nie je len súčasťou kaderníckych salónov pri odfarbovaní vlasov?
Peroxid vodíka (H2O2, HO-OH) je binárna zlúčenina kyslíka a vodíka. V molekule peroxidu vodíka sú atómy kyslíka viazané navzájom a na každom z nich je atóm vodíka, pričom väzby O-H sa nenachádzajú v jednej rovine.

Ale pozrite sa, ako sa peroxid vodíka objavuje vo vašej bezprostrednej blízkosti. Peroxid vodíka je používaný už viac ako 200 rokov a je súčasťou každej dobrej gazdinej.
Nahrádza nielen dezinfekčné prostriedky, ale tiež čistiace potreby, bielidlá a podobne. Jeho hlavnou výhodou je, že je netoxický a nedráždi dýchacie cesty na rozdiel od iných čistidiel.

3% roztok peroxidu vodíka nestojí veľa a je dostupný vo všetkých lekárňach či drogériách.

Ak ste doteraz nevedeli, ako tento zázrak uľahčí vašu prácu, pripravili sme si pre vás zopár užitočných rád.

Ústna voda

Veľa ľudí netuší, že peroxid funguje ako lacná a veľmi efektívna ústna voda. Ústnu dutinu zbavíte mikróbov, zuby budete mať belšie a navyše, peroxid dokonale potlačí zápach z úst. Netreba sa však zľaknúť horkej chuti a po použití si poriadne ústnu dutinu vypláchnuť čistou vodou. Neprehĺtať!

Zubná pasta

Je priam neuveriteľné, ako rýchlo a jednoducho si vyrobíte vlastnú zubnú pastu a to všetko len s použitím peroxidu vodíka a obyčajnej sódy bikarbóny . Vytvoríte si hustú hmotu a klasickým spôsobom s použitím zubnej kefky, krúživými pohybmi efektívne vyčistite zuby.
ae3bdb9b8746afb1d1b70d28a0414419

Dezinfekcia zubných kefiek

Ostaňme teda pri zubných kefkách. Ak niekto z rodiny trpí chrípkou alebo žalúdočnými problémami a vaša kefka sa nachádza v blízkosti jeho kefky, určite siahnite po roztoku peroxidu vodíka a kefky si jednoducho vydezinfikujte. Zabránite tak prenosu choroboplodných zárodkov.

Akné

Trpíte akné? Máme riešenie. Každé ráno si opláchnite tvár zriedeným 3% peroxidom vodíka a výsledky sa dostavia už po týždni používania. Peroxid vodíka zabíja baktérie, ktoré spôsobujú vznik akné.

Ušný maz

Odrádzajú vás správy o tom, ako nepoužívať vatové tyčinky do uši a čo všetko spôsobujú? Je čas skoncovať s tým a skúsiť niečo prírodnejšie. Ako nato? Kvapnite si do uší pár kvapiek 3% peroxidu, počkajte minútu alebo dve, potom rovnako postupujte s niekoľkými kvapkami olivového oleja. Počkajte ďalšiu minútu, a potom vypustite kvapalinu z uší na odstránenie ušného mazu.

Škvrny od krvi

Ak vás trápi na bielizni škvrna od krvi, nesiahajte hneď po drahých prípravkoch z drogérie, ale nalejte peroxid priamo na príslušné miesto. Nechajte asi minútu pôsobiť, potom bielizeň vydrhnite a opláchnite studenou vodou. Proces opakujte, až pokým nie ste spokojní s výsledkom. S peroxidom odstránite aj žlté zapotené škvrny v podpazuší bielych tričiek.

Čisté WC misy

Neviete si dať rady so zažltnutými WC misami a vyskúšali ste už všetko? Určite by ste mali vyskúšať náš zázračný peroxid vodíka. Zalejte asi pol šálky peroxidu vodíka do WC misy a nechajte vsiaknuť po dobu najmenej 30 minút a sledujte intenzívne vyčistenie a odstránenie škvŕn.

Kurie oká a mozole

Kurie oko rovnako ako pľuzgier, otlak, mozoľ či kostný výrastok patrí do skupiny kožných ochorení spôsobených tlakom a trením. Na zmäkčenie kurieho oka alebo mozole použijeme peroxid vodíka. Zmiešajte v pomere 1:1 peroxid vodíka a teplú vodu a zalejte nohu tak, aby sa namočila, roztok tak prirodzene zmäkčí kurie oká a mozole.

Koncentrácia peroxidu vodíka

3% – pre lekárske účely. Táto koncentrácia sa bežne predáva v lekárňach, drogériách a supermarketoch. Tento výrobok sa neodporúča k vnútornému užitiu.
6% – pre kozmetické účely. Používa sa v kaderníctve k odfarbovaniu vlasov a neodporúča sa k vnútornému užitiu.
30% – pre chemické účely. Používa sa k rôznym chemickým experimentom a taktiež obsahuje stabilizátory. Nie je vhodný k vnútornému užitiu.
35% – pre potravinárske účely. Používa sa pri výrobe potravín – napr. syra, vajec a výrobkov obsahujúcich srvátku. Taktiež sa sprejuje na vnútornú stranu fólie aseptických balení džúsov a mliečnych výrobkov.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 10 Priemer: 3.5]

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top