Home >> Domov >> Permakultúra – ako na to?
Permakultúra – ako na to?

Nedávno sme vám predstavili čo je permakultúra a jej princípy. Dnes vám ukážeme ako vyzerá v praxi.

Keďže je permakultúra o súžití človeka s prírodou je potrebné čo to si naštudovať o rastlinách, bylinách a stromoch. Môže sa z vás stať samouk alebo môžete navštíviť kurz permakultury, ktorý vám všetko uľahčí.

Permakultúra má zóny, podľa ktorých by ste sa mali riadiť, pokiaľ chcete, aby vaša záhrada fungovala správne. Sú to akoby pomyselné kruhy, zoradené podľa vecí každodennej potreby, aby nič dôležité nezostalo zabudnuté.

Jednotlivé zóny sa prelínajú podľa potreby, oslnenia, pôdy, pôvodnej vegetácie a podľa iných ďalších faktorov. Záleží aj na type osobnosti užívateľa záhrady a na preferenciách ostatných členov rodiny. O zónach netreba premýšľať ako o presne stanovených hraniciach zoradených podľa druhu vegetácie, ale o tom, ako rozdeliť tok energie po záhrade.

Dom je energický najsilnejší, preto pre lepšiu predstavu môže byť strom, ktorému sa dobre darí ďalej od stredu a naopak rastlina, ktorá bez vašej pomoci neprežije by mala byť čo najbližšie.

Zóny

Zóna 0 – dom alebo iné centrum aktivít, kde je tok energie najsilnejší.

Zóna 1 – sem patria veci, ktoré používate najčastejšie, a ktoré potrebujú najväčšiu starostlivosť. Napr. bylinky, koreniny, skleník, parenisko, zberňa pre kuchynský odpad a pod. Jeden zo zakladateľov permakultúry Bill Mollison vymyslel jeden malý kontrolný test: ráno, keď je vonku rosa, vybehnite v papučkách natrhať pažítku do rannej omelety. Ak bude vaša obuv úplne premočená, tak je pažítka zasadená príliš ďaleko.

Untitled design

Zóna 2 – sem patria plodiny, ktoré vyžadujú trocha menej starostlivosti ako tie v zóne 1. Napr. zemiaky, fazuľa, tekvica, malé a stredné ovocné stromy, kry, kvetiny… V tejto zóne si môžete zriadiť aj jazierko či skleník, ak už nie je v zóne 1.

Zóna 3 – v menších záhradách na ňu už väčšinou nie je miesto. Mali by sa tu nachádzať veľké stromy, rastliny, ktoré sa zbierajú len 1x alebo 2x ročne, orechy, gaštany.. môžu sa tu nachádzať väčšie zvieratá.

Zóna 4 – je len pre veľké pozemky. Štvrtá zóna je málo udržiavané divoké miesto, napríklad les na drevo, divo rastúce byliny, alebo pastviny.

Zóna 5 – možno prekvapivo, ale táto časť by nemala chýbať v žiadnej permakultúrnej záhrade. Je to totálna divočina, miesto, do ktorého človek nezasahuje, je len návštevník. Môže to byť buď malý kúsok, alebo obrovské plochy. V tejto zóne sa relaxuje, učí, medituje či pozoruje.

Teraz vám už nič nebráni v tom, aby ste si aj vy zariadili svoju záhradu v súlade s prírodou.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 1 Priemer: 4]

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top