Home >> Jedlo,zložené >> Objavte čaro kurkumy
Objavte čaro kurkumy

Je mierne aromatická, vonia korenisto a sviežo s nádychom pomaranča a zázvoru. Táto prírodná látka je však oveľa inteligentnejšia ako si myslíte. Má moc rozlíšiť rakovinovú bunku od tej zdravej a je tak silná, že dokáže pozastaviť škodlivé chemické procesy v tele.

Kurkume sa po celé stáročia na Ďalekom východe pripisujú magické vlastnosti a na mnohých ostrovoch v Pacifiku sa nosí na ochranu proti zlým duchom. Dnes ju skúmajú vedci po celom svete a analyzovaná je vo viac ako 5600 vedeckých štúdiách. Je známa ako indický šafran a je to jemne zomletá hľuza kurkumy dlhej rastúcej v južnej a juhovýchodnej Ázii. Patrí do rodiny zázvoru a zaraďuje sa medzi kľúčové ingrediencie v mnohých indických, pakistanských, perzských, thajských pokrmoch – mnohí si ju mýlia so šafránom.

Na čo všetko má efekt

Hlavnou zložkou kurkumy je kurkumín (žlté farbivo). Jeho úlohou je zablokovať enzým, ktorý podporuje rast nádorov. Štúdie potvrdili, že kurkumín pomáha predchádzať, ale i liečiť niekoľko druhov rakoviny. Keďže má jasne žltú až oranžovú farbu má aj mnoho antioxidačných účinkov. Lekári ju označujú ako zázračný prostriedok, posilňujúci funkciu vnútorných orgánov, čistí krv, chráni pokožku pred negatívnymi vplyvmi. Pomáha aj diabetikom a má priaznivé účinky na obranyschopnosť a vitalitu organizmu. Pri výskyte opuchov, pomliaždenín a zápaloch kĺbov sú vhodné práve obklady s kurkumou.
pexels-photo-423335

Okrem liečivých účinkov má aj široké uplatnenie v každodennom živote:
1. funguje ako elixír života – vyskúšajte čaj z kurkumy na dlhovekosť
2. preč so žltými zubami – používa sa na bielenie zubov (posypte zubnú pastu kurkumou)
3. krásne vlasy bez lupín – spojenie kurkumy a olivového oleja zabraňuje vzniku lupín
4. koniec žalúdočným problémom – 500 mg kurkumy štyrikrát denne a žalúdočná nevoľnosť je preč.

Najlepšia varianta kurkumy je tá čerstvá. Odlišuje sa od známej sušenej, ktorá je podobná pomletému koreňu zázvoru. Čerstvá kurkuma chutí naozaj jedinečne. Má zemitú, trochu citrusovú chuť s miernym nádychom horkosti. Škvrny z kurkumy z tela schádzajú len veľmi ťažko, no účinným čistidlom je citrónová šťava.

Aj napriek obrovskému potenciálu kurkumy zmierňovať ľudské trápenia sa pravdepodobne toto korenie nikdy nedostane medzi „schválené“ liečivá kvôli nedostatku exkluzivity, patentovateľnosti a ziskovosti. Pravdupovediac, žiadny boháč sa nevzdá svojich peňazí, ktoré získava z chemoterapických preparátov v prospech obyčajného korenia.
Ako vidíte, sila kurkumy je naozaj veľká. Pokúste sa ju preto konzumovať častejšie a váš organizmus sa vám za to rozhodne poďakuje.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top