Home >> Zdravie,zložené >> Nepodceňujte príznaky anémie
Nepodceňujte príznaky anémie

Patrí medzi najbežnejšie ochorenie krvi a prejavuje sa nedostatkom červených krviniek. Tie v sebe viažu železo, ktoré nedokáže vydať potrebné množstvo kyslíka bunkám v ľudskom organizme. Reč je o anémii, ľudovo povedané chudokrvnosti. Má mnoho príčin a môže byť aj dedičná. Nikdy ju však nepodceňujte, pretože môže byť symptómom aj omnoho vážnejšieho ochorenia.

Anémia postihuje mužov aj ženy, no je pravda, že častejším terčom sú ženy, kvôli ich menštruačnému krvácaniu. Má niekoľko štádií a začína veľmi nenápadne. Cítite sa viac unavení ale neprikladáte tomu žiadnu vážnosť, najmä s pribúdajúcim vekom to považujete za prirodzené. „Je fakt, že anémia sa navonok viditeľne prejavuje až vo vyšších štádiách, keď ide o strednú alebo ťažkú formu. Vtedy je človek malátny, unavený, točí sa mu hlava, zo zdanlivo nepochopiteľných príčin má vyššiu pulzovú frekvenciu, pleť môže byť bledá, ale aj žltá či do zelena, podľa príčiny anémie,“ hovorí MUDr. Alexandra Frolkovičová z Ambulancie klinickej výživy.

Ak však pravidelne navštevujete lekárske prehliadky chudokrvnosť sa odhalí včas. Niekedy je symptómom vážnejšieho ochorenia napr. chronickým nedostatkom vitamínu B12, kde môžu nastať aj vážne neurologické ochorenie, niekedy nastane v tehotenstve alebo aj u vegetariánov, keďže najviac železa sa nachádza v mäse.
fruit-15408_1920
Skôr ako začnete užívať železo v tabletách, vyskúšajte aj inú, zdravšiu cestu:
– konzumujte potraviny s vyšším obsahom vitamínu C – práve tie pomáhajú pri vstrebávaní železa (grapefruit, paradajka, pomaranč, citrón…),
– konzumujte potraviny s vyšším obsahom železa – sezam, fazuľa, mak, sušené marhule, ľanové semienka, otruba, brokolica, cícer…,
– vyhnite sa potravinám, ktoré brzdia vstrebávaniu železa – reč je o látke tanín, ktorý sa nachádza v káve, červenom víne, čiernom čaji,
– vyhnite sa limonádam a cole, ktorá obsahuje fosfáty
– recept starých mám – konzumujte červenú repu – jej šťava je najlepším liekom na chudokrvnosť, pite pol litra denne a môžete ju miešať aj s mrkvou či jablkami,
– pite žihľavový alebo šípkový čaj, ktorý je bohatý na železo,
– do hotových jedál a šalátov pridávajte tekvicový olej – ten je bohatý na zinok, ktorý podporuje liečbu anémie.
beetroot-juice-2512474_1920
Nedostatok železa je najbežnejšia príčina anémie. Môže ju však spôsobiť aj rakovina hrubého čreva, dlhodobé užívanie acylpirínu alebo iných liekov, hemoroidy, vredové ochorenia žalúdka či čriev.

Osvedčené ľudové recepty na anémiu:

Bylinný čaj
Urobíme takto: 20 g ľubovníka bodkovaného, 10 g ostružín a rovnaké množstvo žihľavy podrvte v mažiari, zalejete 750 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Aby všetko fungovalo, ako má, treba počas kúry vypiť tri šálky scedeného čaju denne.

Palinová kúra
Potrebujeme: väčšie množstvo paliny najlepšie čerstvej, kvalitný 40% alkohol – najlepšie ražnovica
Postup: Pollitrovú nádobu s čerstvou palinou zaleje až po vrch alkoholom a necháme uzavreté tri týždne na suchom a tmavom mieste pri izbovej teplote. Každý deň fľašou potrasieme a po troch týždňoch scedíme.

Foto zdroj: www.pixabay.com


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top