Home >> Životný štýl,zložené >> Nebezpečné látky zvané pesticídy. Poznáte ich dôsledky?
Nebezpečné látky zvané pesticídy. Poznáte ich dôsledky?

Asi vás neprekvapí, keď vám poviem, že v mnohých prípadoch sa pri pestovaní ovocia a zeleniny využívajú nebezpečné pesticídy.

Niektorým záleží na tom, ako sa stravujú a dôkladne si overujú pôvod či spôsob spracovania na každom výrobku, ktorý kupujú. Iní sa nad tým ani len nezamýšľajú. To, aké potraviny prijímate do svojho tela ovplyvňuje vaše zdravie a to je nemalý dôvod na to, aby vám záležalo na konzumácii zdravého a výživného pokrmu. Väčšina pesticídov je totiž toxická aj pre ľudský organizmus.

Čo vám hrozí, ak budete vystavovaní týmto nebezpečným látkam?

Astma
Parkinsonova choroba
Kožné problémy
Respiračné ochorenia
Viaceré druhy rakoviny
Zvýšené riziko potratu
Mentálne poruchy
Neurologické ochorenia
Vývojové ochorenia
pexels-photo-89267
Pesticídy sú látky, ktoré sa používajú ako prevencia proti škodcom alebo na ich odpudzovanie a ničenie. Medzi takéto látky patria napr. herbicídy, fungicídy alebo insekticídy. Najväčšie zastúpenie pesticídov majú prípravky na ochranu rastlín. Väčšinou sa pod týmto názvom skrývajú toxické chemické látky, ktoré pôsobia na živé bunky organických štruktúr. Medzi poľnohospodármi sú obľúbené z dôvodu rýchlejšieho a jednoduchšieho vypestovania plodín. Zaslepení vidinou väčšieho a rýchlejšieho zisku asi nevidia dôsledky tohto nerozumného konania.

Čím dlhšie sa pesticídy používajú, tým viac sú škodcovia odolnejší a preto sa používajú pesticídy s čoraz silnejším účinkom. Tým, že ničíme škodcov, ničíme aj ich prirodzených nepriateľov, často pre nás ľudí užitočných (napr. včely). Okrem toho, že takto pestované rastliny obsahujú menej živín, sú zdrojom nebezpečnej potravy nielen pre nás ale aj pre zvieratá (ktoré konzumujeme opäť my). Aby sme to zhrnuli, pesticídy sa nachádzajú v pôde a vo vode, odkiaľ sa dostanú cez rastliny a zvieratá do nášho tela a v konečnom dôsledku celým týmto procesom škodíme sebe aj celej planéte. Pretože pesticídy majú ďalekosiahlejšie dôsledky.

Foto zdroj: pixabay.com


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top