Home >> Rodina >> Myslíte, že látkove plienky sú nepraktické?
Myslíte, že látkove plienky sú nepraktické?

Ste ako väčšina mamičiek a uvažujete nad látkovými plienkami, ale stále ste sa k tomu nedostali? Jednorazová plienka je pre mamičky samozrejmosťou. Udržuje ich dieťatko v suchu a v pokoji niekoľko hodín. Veď predsa, jednorazové plienky sú praktické a pohodlné, no nie? Ale je to naozaj tak? Pozrite sa teda, čím jednorazové plienky naozaj sú, a či sa predsa len nerozhodnete pre používanie látkových plienok.

Z akých surovín je vyrobená jednorazová plienka?

Hlavnými surovinami na výrobu jednorazovej plienky sú drevo, ropa a chlór. Jednorazová plienka je igelitové vrecko vyrobené z ropy a celulózy z bližšie neurčeného dreva, napustené chemikáliami taktiež vyrobenými z ropy. Skúste si predstaviť ako sa musí cítiť vaše dieťa a aký spánok má s jednorazovou umelou plienkou plnou chemikálii v spojení s močom.
pack-of-diapers-1419591-1279x432

Z čoho pozostáva výroba látkových plienok?

Látkové plienky sú vyrobené z prírodných materiálov ako je bavlna, bambus, vlna či konope a sú určené k opakovanému používaniu. Takže žiadne chemické vône, žiadna ropa, chlór či drevo!

Výhody látkových plienok

Látkové plienky sú určite výhodnejšie, pretože sú určené pre opakované použitie. Na začiatok však budete musieť investovať do látkovej výbavy omnoho vyššiu sumu, než pri jednorazových plienkach. No v priebehu používania sú náklady minimálne. Míňate len na pranie a prípadné dokúpenie či výmenu látkových plienok a vrchných nohavičiek, ktoré majú jednu veľkosť. Zmenšujú a zväčšujú sa pomocou patentiek na prednej strane.

Odrádza vás opakované pranie, vyváranie či žehlenie plienok? V súčasnosti je to oveľa jednoduchšie, než to bolo v minulosti, kde naše mamy a babky prali látkové plienky ručne. Dnes nám to uľahčí automatická práčka. Taktiež novodobé látkové plienky netreba vyvárať ani žehliť. Stále nie ste rozhodnuté? Pozrite sa teda na ďalšie výhody týchto plienok.
baby-19261_1920
Prírodný materiál dieťatku zaručí pohodlie a priedušnosť, takže nevznikajú žiadne zapareniny. Dieťatko sa neprehrieva a nie je mu ani zima. Látkove plienky určite nebudú brzdiť motorický vývin dieťaťa. Látkové plienky vás tiež budú nútiť prebaľovať bábätko častejšie a tým predídete zapareninám a vaše dieťatko bude spokojnejšie.

Ako sa starať o látkové plienky?

Plienky od stolice je potrebné opláchnuť sprchou alebo vyprať žlčovým mydlom. Čiastočne plienku pred znečistením chráni separačná plienka, takže opláchnutie plienky nie je časovo náročné. Navyše látkové plienky veľmi dobre tesnia, preto nehody na oblečení dieťaťa sú v porovnaní s jednorazovými plienkami menej časté. Použité látkové plienky zapáchajú menej ako jednorazové a skladujú sa na vzduchu. V nádobe s poklopom by sa mohli zapariť a zapáchať, takže postačí len jednoduchý úložný box. Na zmäkčenie plienok pri praní k prášku pridajte trochu octu.
Tak ako ste sa rozhodli?


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 1 Priemer: 5]

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top