Home >> Jedlo >> Malý – VEĽKÝ zázrak prírody menom chia
Malý – VEĽKÝ zázrak prírody menom chia

Už ste vyskúšali chia semienka? Nie? Tak neviete o čo ste prichádzate. Chia dnes zažívajú boom ako nikdy predtým. Ich úžasné účinky na organizmus sú natoľko prospešné, že by ich mal každý zaradiť do svojho jedálnička.

Ich účinky sú skutočne komplexné, majú úžasnú detoxikačnú silu, čím podporujú imunitný systém organizmu, trávenie, odstraňujú plynatosť, zlepšujú pravidelné vyprázdňovanie. Vďaka vysokému podielu vlákniny zasýtia na dlhší čas. Avšak pred ich samotnou konzumáciou je potrené ich aspoň na 15 minút namočiť, aby získali všetky svoje blahodarné účinky.
Chia pochádzajú z Mexika z rastliny menom Šalvia Hispánska. Vo svojich čiernych alebo čiernobielych semienkach ukrývajú svoju silu. Obsahujú  vápnik, fosfor, draslík, sodík, zinok, mangán, omega-3 a -6 a vitamíny skupiny B a C.
chia

Pozitívne účinky chia:

– Prevencia civilizačných ochorení
– Imunita
– Podpora tráviaceho traktu
– Detoxikácia organizmu
– Podpora kardiovaskulárneho systému
– Prevencia osteoporózy
– Zlepšujú kvalitu pleti a pokožky
– Vhodné pri celiakii a diabete
– Vhodné pri chudnutí

Na chia semienkach si môže pochutnať ktokoľvek. Spomaľujú vplyv cukrov na tráviaci systém, ak sa konzumuje súčasne s cukrami. Chia gél vytvára fyzickú bariéru medzi sacharidmi a tráviacimi enzýmami, ktoré ich rozkladajú, čo spomaľuje premenu sacharidov na jednoduché cukry. Čo znamená, že energia z potravy sa uvoľňuje postupne a vedie k lepšiemu využitiu energie.

Výhody chia:

– Stála energia počas celého dňa
– Zvýšená koncentrácia
– Vysoký podiel vlákniny
– Najvyšší podiel omega-3 a -6 mastných kyselín
– Chudnutie bez pocitu hladu
– Vysoký obsah B vitamínov
– Vysokoúčinný antioxidant
– Podpora detoxikácie
chia s granatovym jalkom
Avšak pozor, chia semienka znižujú krvný tlak a preto by ho nemali konzumovať ľudia s nízkym krvným tlakom. Ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, alebo trpia nejakým ochorením srdca by mali chia užívať len v malých dávkach.

Chia obsahujú vitamín B17 (amygdalín), ktorý má priaznivé protirakovinové vlastnosti. Preto ho môžu užívať onkologickí pacienti ako doplnok ich liečby.

Odporúčaná denná dávka je jedna polievková lyžica. Je dokázané, že chia pozitívne vplývajú na celkové zdravie človeka, ale ako sa hovorí, všetko s mierou. Preto neprekračujte odporúčané denné dávkovanie.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 3 Priemer: 4.3]
Značky :

autor

2komentáre

 1. Mima E. píše:

  Chia je super, semienka som jedla už s jogurtom alebo v smoothie a veľmi mi to chutí. Akurát je fajn zistiť, že znižujú krvný tlak 😀

 2. Terézia píše:

  Môžem len odporúčať, minimálne kvôli obsahu vlákniny, ktorá je prospešná na trávenie. Nechávam ich „napučať“ vo vode, no potom ich zalievam džúsom, tak mi chutia lepšie. Keďže mám všeobecne nižší tlak, dávam si ich až večer, ako taký koktail na dobrý spánok 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top