Home >> Jedlo,zložené >> Čokoláda nie je len kalorická bomba, ale aj zdravé pokušenie
Čokoláda nie je len kalorická bomba, ale aj zdravé pokušenie

Čokoláda je výrobok z kakaa a cukru a na svete snáď ani neexistuje človek, ktorému by nechutila. Pôvodne sa predávala iba v lekárňach a bola doporučovaná lekármi pri rekonvalescencii po najrôznejších ochoreniach. Pokiaľ je čokoláda kvalitná, nemá na ľudský organizmus žiadny negatívny vplyv, ak ju konzumujete v primeranom množstve. Najlepšia je horká s obsahom kakaa 75 až 99%.

Mnohokrát sa stáva, že čokoládu odsúvate na druhú koľaj preto, že sa z nej priberá a kazí zuby. Veľmi sa však mýlite. Je vedcami dokázané, že kvalitná horká čokoláda patrí medzi potraviny, ktoré veľmi pozitívne pôsobia na organizmus. Za zdraviu prospešné sa v čokoláde považujú najmä kakaové bôby, z ktorých je čokoláda vyrábaná. Práve tie obsahujú mnoho zdraviu prospešných látok od vitamínov až po zdravé tuky a kyseliny. Laicky povedané, čím viac kakaa čokoláda obsahuje, tým je z hľadiska zdravia pre nás prospešnejšia.

Čokoláda sa považuje za energetickú bombu a jeden či dva štvorčeky kvalitnej horkej čokolády neublíži ani tým, ktorí si strážia svoju hmotnosť. Je však rozhodne dôležité, akú čokoládu kupujete. Zloženie výrobku je vždy zoradené v poradí od suroviny s najväčším obsahom v danom produkte, až po surovinu s tým najmenším množstvom. Ak je v zložení ako prvý uvedený cukor, daná čokoláda obsahuje najviac cukru a rozhodne nie je prospešná pre vaše zdravie.

Obsahuje vysoký podiel antioxidantov, magnézia a vitamínu B. Ten priaznivo pôsobí na kožu a nervy, kalcium na pevné kosti a železo pre lepšiu krvotvorbu.
woman-674977_1920

Blahodárne účinky čokolády

1. Zaručuje dobrú náladu
Už v stredoveku bola lekármi doporučovaná ako liek na zlú náladu. Vďaka látkam fenylalanínu, flavonoidu a teobromínu pozitívne pôsobí na nervový systém a podporuje rovnováhu dôležitých hormónov v mozgu, najmä serotonínu, a preto pôsobí ako antidepresívum.
2. Funguje ako liek proti starnutiu
70%-ná čokoláda obsahuje toľko antioxidantov ako dve šálky zeleného čaju. Práve antioxidanty sú pre telo prínos, pretože chránia pokožku, oči, telo aj mozog pred starnutím.
3. Chráni vaše srdce a cievy
Jej konzumáciou znižujete riziko infarktu alebo porážky. Vedci dokázali, že znižuje krvný tlak a zabraňuje vzniku krvných zrazenín.
4. Bráni vzniku baktérií na zuboch
Hoci čokoláda obsahuje cukor, ktorý pre zuby a ďasná nie je príliš vhodný, obsahuje aj triesloviny. Práve tie, zabraňujú rozmnožnovaniu baktérií v ústnej dutine.
5. Hydratuje pleť
Dokáže zjemňiť vašu zhrubnutú kožu na chodidlách, kolenách aj lakťoch. Tak isto aj kofeín, nachádzajúci sa v čokoláde, pôsobí pozitívne na vašu pokožku. Zlepšuje prekrvenie pokožky a odporúčajú sa aj masáže a zábaly.
6. Pôsobí proti celulitíde
Je to síce paradox, ale čokoláda obsahuje látku teobromín, pomáhajúca spaľovať tuk a zároveň chráni vaše telo pred celulitídou.
7. Je liekom proti kašľu
Už spomínaná látka teobromín je účinná aj na tlmenie kašľa, najmä toho dráždivého.
hands-2430200_1280

Viete, že?

– pravý kakovník je vždy zelený strom a pochádza z údolia Amazonky, odkiaľ sa dostal do Mexika?
– semená kakovníka majú dĺžku 10 až 20 cm, na šírku 5 až 10 cm, najprv sú zelené potom žlté a po dozretí hnedé?
– na 1 kilogram suchých bôbov treba nazbierať až 30 kíl čerstvých plodov?
– semená kakovníka sa používali už v predkolumbovskej Amerike ako platidlo aj na prípravu „božského nápoja“?
– v Európe začal čokoládový nápoj variť taliansky cestovateľ Carletti vo Florencii v 16. storočí?

Čokoládu by ste nemali konzumovať samú a nemiešať ju s ďalšími rôznymi jedlami. Ak ju konzumujete v primeranom množstve a pri pestrej strave, žiadne kalorické nebezpečenstvo vám nehrozí.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top