Home >> Zdravie,zložené >> Chrípka a homeopatia
Chrípka a homeopatia

Chrípka je najčastejšie ľudské infekčné vírusové ochorenie. Každoročne postihne 10% svetovej populácie. Chrípkové vírusy často vyvolávali epidémie veľkého rozsahu. Doteraz najväčšia pandémia bola tzv. „španielská chrípka“ v roku 1918. Homeopatia práve liečbou tejto chrípky zaznamenala veľký úspech.

Epidémie menšieho rozsahu sa vracajú každoročne, závažnejšie pandémie raz za 10 až 20 rokov. Ochorenie je veľmi nákazlivé. Keď človek ochorie, vylučuje vírus sekrétom dýchacích ciest. Prenáša sa vzduchom kašľaním, kýchaním alebo rozprávaním a prvé príznaky ochorenia sa objavia od jedného do troch dní. Pri dýchaní sa dostane vírus do priedušiek a do pľúc. Usídli sa na sliznici dýchacích ciest a veľmi rýchlo sa množí. Postihnuté bunky sa postupne rozpadajú a vírus napáda ďalšie alebo je vydychovaným vzduchom šírený do okolia. Množenie vírusu po 48 hodinách slabne, ale sliznica s odumretými bunkami potrebuje čas na to, aby sa zahojila. To trvá až dva týždne. V tomto období môže na poškodenú sliznicu nasadnúť akákoľvek iná infekcia, ktorej by sa normálna zdravá sliznica ľahko ubránila. Sú to najčastejšie baktérie, ktoré môžu vyvolať zápal pľúc. Chrípka sa diagnostikuje pri akútnych symptómoch dýchacích ciest, ako je nádcha alebo kašeľ a sprevádza ich výrazná horúčka, celková slabosť a bolesti svalov a kostí. Človek, ktorý má chrípku, cíti sa horšie ako pri bežnom prechladnutí.
cold-2722002_1920
Liečba nekomplikovanej chrípky spočíva hlavne v kľudovom režime, dostatočnom prívode tekutín. Chrípka môže byť veľmi nepríjemná, ale u väčšiny zdravých ľudí trvá akútna fáza len tri až päť dní. Vážnosť ochorenia je ale odlišná u rôznych ľudí v rôznom veku. Bakteriálna infekcia ( zápal pľúc, uší, dutín ) sa môže rozvinúť hlavne u malých detí, starších ľudí a osôb vyčerpaných chronickým ochorením.

Homeopatické liečenie chrípky

Vzhľadom na to, že antibiotiká nemajú na vírusové ochorenia žiadny vplyv, homeopatická liečba je veľmi významnou alternatívou liečenia všetkých vírusových ochorení, ako aj chrípky. Homeopatický liek výrazne skráti dobu liečby a celkovú rekonvalescenciu. Pri výbere homeopatického lieku je dôležité všímať si celkový stav pacienta, ako a kedy ochorenie nastalo, akú má chorý náladu, čo ho bolí a čo spôsobuje úľavu ( pomalá chôdza, nehybné ležanie, chladný vzduch, horúci čaj alebo studená voda… )

Odporúčam potenciu 30 CH vybraného homeopatického lieku. Vhodné je užiť 2 globulky najskôr 3 x po 30 minútach, postupne predlžovať interval a v priebehu dňa užiť maximálne 6 dávok lieku. Po 24 hodinách je dôležité zhodnotiť zdravotný stav. Ak nastalo zlepšenie, vhodné je pokračovať vo vybranom lieku ešte 3 – 4 x denne. Ak nenastalo zlepšenie, je nutné vybrať vhodnejší liek alebo sa poradiť s profesionálnym homeopatom.

Prehľad niektorých homeopatických liekov využívaných pri liečbe chrípky:

Oscillococcinum: Liek je vhodný pri začínajúcej chrípke alebo ak nemáme výrazné symptómy indikujúce iný liek. Oscillococcinum sa vyrába zo srdca a pečene pekingskej kačice, ktoré sú nositeľom každého známeho vírusu chrípky v tráviacom trakte a obsahujú ich protilátky.
Gelsemium sempervirens: Tento liek je vhodný v prípade, že človek je veľmi unavený, slabý, má v celom tele pocit ťažoby a to vedie až k trasu jednotlivých častí tela, má ťažké viečka a polootvorené oči. Títo ľudia nemajú smäd. Majú zimnicu, ktorá stúpa a klesá po chrbtici. Bolí ich hlava v záhlaví. Chorí chcú pokojne ležať a byť sami, pretože cítia veľkú únavu a vyčerpanosť.
Bryonia alba: Liek potrebujú ľudia, ktorí majú výrazné bolesti tela počas chrípky, ktoré sa zhoršujú pri akomkoľvek pohybe. Majú suché, až popraskané pery, suchý kašeľ a veľký smäd. Chorý je podráždený a nechce mať okolo seba ľudí, radšej je sám a leží bez pohybu. Bolesť hlavy je zhoršená aj malým pohybom, chôdzou a pohybom očí.
frost-2721870_1920
Aconitum napellus: Tento liek je zvlášť účinný počas prvých 24 hodín horúčky. Horúčka sa objaví po pobyte v chlade alebo na studenom, suchom vetre, alebo po duševnom šoku. Pacient môže mať aj zimnicu a studený pot. Chrípka nastupuje náhle a veľmi intenzívne, s horúčkou, úzkosťou, stiahnutím zreníc a veľkým smädom.
Belladonna: Keď má chorý rýchly nástup vysokej teploty, horúcu, červenú tvár, prekrvené a červené sliznice, sklovité oči, studené končatiny, mali by sme zvážiť tento liek. V typických prípadoch majú pacienti v noci divoké sny.
Nux vomica: Človek má vysokú horúčku, silnú zimnicu. Zvyčajne má aj bolesti hlavy spojené s precitlivenosťou na zvuk, jasné svetlo, pachy. Človek, ktorý potrebuje Nux vomicu je často veľmi podráždený, hnevlivý, stav sa mu zhoršuje pri námahe a chladom. Symptómy sa často objavia po prepracovaní a nedostatku spánku.
Eupatorium perfoliatum: Chrípka u tohto lieku sa často začína zimnicou a smädom a následnou vysokou horúčkou. Nastupujú bolesti svalov, kostí a očných gúľ s ťažkým pocitom v hlave. Bolesti sú lokalizované najčastejšie v nohách alebo v chrbte. Chorí ich vnímajú akoby im mali prasknúť kosti, alebo akoby mali dolámané kosti.
Rhus toxicodendron: Tento liek je účinný u ľudí, ktorí majú horúčku spojenú s bolesťami svalov a kostí, ktoré sa zhoršujú pri prvom pohybe ale zlepšujú sa pri ďalšom hýbaní sa. Títo ľudia sú často veľmi nepokojní, najmä v noci v posteli. Nepokojnosť a bolesti zhoršené v pokoji.
Arsenicum album: Je to dôležitý liek pre ľudí s črevnou chrípkou. Spolu s horúčkou majú nauzeu a vracanie. Sú citliví na chlad a chladom sa ich príznaky zhoršujú. Majú veľký smäd, ale vodu pijú len po malých dúškoch. Sú nepokojní, úzkostní, boja sa, že sa ich stav ešte viac zhorší a budú musieť vyhľadať niekoľkých špecialistov a spýtať sa ich na ich názor ohľadom svojho zdravia. Chcú byť v spoločnosti iných ľudí a horšie sa cítia okolo polnoci.
Sulphur: Liek je vhodný pri chrípke, ktorá trvá veľmi dlho alebo je spojená s vlečúcimi sa príznakmi. Pacientovi je horúco a potí sa, má pritom nízku teplotu a červené sliznice. Teplo zhoršuje príznaky a človek sa cíti horšie po kúpeli.
Phosphorus: Keď tento liek je potrebné podať pri chrípke, pacient má horúčku spojenú s ľahkým začervenaním tváre, cíti sa veľmi slabý a točí sa mu hlava. Pravdepodobne bude mať aj bolesti hlavy, zachrípnutosť, bolesti hrdla a kašeľ. Človek, ktorý potrebuje tento liek má často silnú úzkosť, chce, aby okolo neho boli iní ľudia, robili mu spoločnosť a uisťovali ho.
Apis mellifica: Tento liek môže pomôcť chorým so suchou horúčkou, ktorá sa strieda s potením, začervenaním tváre a veľmi bolestivým hrdlom spojeným s opuchom tonzíl. Bolesti sa môžu šíriť do uší, očné viečka sú opuchnuté. Vystavenie studenému vzduchu a studené obklady prinášajú úľavu. Napriek horúčke, smäd je zvyčajne nízky.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Homeopatii sa venuje od roku 2003. V roku 2009 ukončila štúdium klasickej homeopatie na Slovenskej akadémii klasickej homeopatie pod vedením MUDr. Vladimíra Petrociho a neustále svoje vzdelanie prehlbuje u mnohých svetoznámych homeopatov ( Jan Scholten, Louis Klein, Jonathan Hardy, Michail Yakir, Yogesh Sehgal, a iní ) Je členkou Komory homeopatov, má svoju vlastnú prax a organizuje kurzy homeopatie. *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top