Home >> Jedlo >> Čerstvé chute plodín z bio lokálnych fariem
Čerstvé chute plodín z bio lokálnych fariem

Už vás nebaví kupovať chemicky ošetrované ovocie a zeleninu z hypermarketov? Nebaví vás podporovať poškodzovanie životného prostredia kupovaním bio zeleniny a ovocia z dovozu? Chcete cítiť pravé chute prírody, dostať všetky vitamíny, ktoré z prírody pochádzajú, žiť zdravo? Skúsili ste už bio ovocie a zeleninu od lokálnych dodávateľov? Skúsili ste predaj z dvora?

čerešne v dlaniach

Áno, čerstvá zelenina a ovocie, sa dajú kúpiť ak na mestských tržniciach, no u takýchto predajcov nikdy nie je zaručené, že svoje produkty sami vypestovali a či ozaj pochádzajú zo Slovenska. Áno, existujú kontroly, ktoré sa týmto problémom zaoberajú. Ale niektorých predajcov neodradí ani riziko vysokej pokuty.

Tiež nemáte zaručené, že vypestovaná úroda nebola chemicky ošetrená. Iné je to však u lokálnych dodávateľov, ktorí pestujú ovocie a zeleninu na vlastnej farme a majú certifikáte potrebné pre bio farmárčenie. U takých je istota, že kupujete zdravie na tanieri.

Pestovanie na biofarmách

Biofarmy pestujú ekologickým spôsobom ovocie, zeleninu, ale aj bylinky. Tie buď predávajú, alebo ďalej spracovávajú a ponúkajú finálne výrobky. Pestovanie prebieha bez akéhokoľvek chemického ošetrovania, alebo iného poškodzovania pôdy či podzemných vôd. Pre lokálnych pestovateľov je ich farma srdcovou záležitosťou a tak aj pristupujú k svojej práci a starostlivosti o plodiny a svojich zákazníkov.

Podmienky predaja z dvora

Farmári predávajú iba prebytok z vlastnej produkcie. K takejto činnosti nepotrebujú registračnú pokladnicu ani nepotrebujú byť evidovaní ako samostatne zárobkovo činné osoby. Musia sa však zaregistrovať na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Avšak, ak si farmár na predaj z dvora kúpi nejaké iné suroviny, nejedná sa tak už o zostatkový produkt a na takúto činnosť potrebuje mať založenú živnosť a tiež registračnú pokladnicu.paradajky v miske

Pod predajom z dvora rozumieme predaj malého množstva produktov, čo stanovuje aj zákon SR č. 360/2011 Z. z., ktorým sa ustanovujú hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu a dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov konečnému spotrebiteľovi a iným maloobchodným prevádzkam.

Zákon o predaji z dvora

Každý farmár venujúci sa pestovaniu rastlín je povinný robiť si evidenciu o:

– vypestovaných prvotných produktov rastlinného pôvodu
– prvotných produktov rastlinného pôvodu priamo predaných konečnému spotrebiteľovi na farme alebo na miestnom trhovisku
– prvotných produktov rastlinného pôvodu dodaných do miestnych maloobchodných prevádzkarní a o názvoch a adresách odberateľov

Farmárska činnosť, ktorá nespadá pod prvovýrobu plodín (predaj z dvora bez registračnej pokladnice a bez živnosti) :

– krájanie, lúpanie a balenie zeleniny
– výroba ovocných štiav

Okrem týchto opatrení je samozrejmosťou pri bio pestovaní certifikát o ekologickom poľnohospodárstve.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top