Home >> Životné príbehy >> Čaro domáceho pôrodu (opisuje Katarína)
Čaro domáceho pôrodu (opisuje Katarína)

Ako je to vlastne s tými nemocnicami? Pýtala som sa, keď som čakala svoje prvé dieťa. Tak dlho som na neho čakala a predstavujem si, že aj pôrod musí byť taký výnimočný ako tehotenstvo, ktoré teraz prežívam a ako emócie, ktoré sú pre mňa nové, a ako toto milované a vytúžené dieťa privediem na tento svet… Nuž, neviem. „Choď na gravidjógu!“ vraví mi kamoška, už skúsená mamička. Tak som teda išla…

Bola som v piatom mesiaci a ešte stále som nemala ani najmenšie potuchy, čo ma vlastne čaká, kde budem rodiť, na čo sa mám prichystať a ako bude pôrod prebiehať. Nič. A tu som sa ocitla v skupine mladých tehuliek, veľmi milých, pozitívne naladených budúcich mamičiek. No najviac ma oslovila Mirka, matka dvoch detí, ktorá hodinu viedla. Bola to za posledné mesiace tá najvyrovnanejšia osoba, ktorú som stretla. Bola taká kľudná a pokojná, že nás všetky vynulovala. Povedala som si, že ona mi určite má čo povedať. Tak som sa dozvedela, že obe svoje deti porodila doma, jedno s asistenciou a druhé dieťatko už odrodila bez pomoci. Bolo to také fascinujúce a neuveriteľné, že ma ani vo sne nenapadlo, že niečo také sa v dnešnej dobe ešte deje. Na ďalších hodinách cvičenia som sa dozvedela všetko, čo prvorodička potrebuje, aj niečo navyše (čo vám doktor nepovie) a o to viac som si vážila, že som na tom najsprávnejšom mieste.

Dni ubiehali a ja som sa nevedela rozhodnúť. „Som schopná porodiť doma?“ pýtala som sa seba samej. „A čo keď náhodou budem potrebovať lekársky zásah?“ Moje otázky boli nekonečné, až raz na jóge Mirka povedala : „ Ja si myslím, že jedna z Vás bude rodiť doma.“ To sme sa na seba všetky usmiali a v duchu si povedali: „ No určite… “ Po skončení mi to nedalo a zavalila som inštruktorku otázkami a ona mi s úsmevom odpovedala: „ Takže, budeme rodiť doma?“

Môj ešte vtedajší partner, dnes už manžel, ma od začiatku podpichoval, že „Veď prečo nie?“ Keďže už jeden pôrod v nemocnici absolvoval a nedopadlo to veľmi dobre, bol viac než naklonený tejto možnosti. Od tej chvíle to boli intenzívne stretávania s Mirkou, cvičenie, meditácia, vizualizácie a večerné samovzdelávanie. Nečítala som diskusie na Modrom K. ani žiadne blogy, nepočúvala som negatívne správy z pôrodníc, ani tragické príbehy niektorých mamičiek. Jednoducho som si nastavila telo aj myseľ na MOJ pôrod a MOJE dieťa. Všetko ostatné bolo mimo mňa. A to je to najdôležitejšie.

Samotný pôrod Vám opisovať nebudem, to by bolo na ďalšie 2 strany. Ale Samko sa narodil na deň presne, v nedeľu dopoludnia. Bolo 10:18 keď sa prvýkrát nadýchol. V obývačke sme ho vítali, ja, ocko a Mirka. Bolo to relatívne rýchle a bez komplikácií. Všetko prebehlo v úžasnej atmosfére, slniečko svietilo, nikto nevzdychal vedľa mňa, nikto mi nič nenútil ani po mne nekričal. Keď som chcela piť, tak som pila, keď som chcela sprchu, išla som, záchod bol vždy voľný a to najdôležitejšie mierumilovná tvár predo mnou.
Takže Áno! Dá sa to! Hneď som si bábätko položila na seba a odvtedy sme sa spoznávali, mojkali, láskali a oddychovali. A verte či nie, mala som toľko energie ako nikdy predtým. Bola by som schopná zabehnúť aj polmaratón.  Bol to ten najintenzívnejší pocit šťastia, aký som zažila.

Na záver chcem len poznamenať, že príroda je dokonalá taká aká je. Stvorila človeka, ktorý stojí na vrchole potravinového reťazca. Naše telá sú bezchybné počítače schopné samouzdravovania a liečiteľských zázrakov. Tak prečo si teda neveríme? Ženy, vnímané ako silnejšie pohlavie, sú stvorené na pôrod. Aj ich telá. Len, keby sa dnes viac počúvali. Počúvali svoju intuíciu a využili svoju vnútornú silu, aby priviedli na svet ďalšiu dokonalú bytosť. A ak sa bude pôrod vnímať takýmto spôsobom, je jedno, či rodíme doma, alebo v nemocnici, ale nechajme priestor a hlavne čas, aby sa táto udalosť stala výnimočná nielen pre matku, ale aj pre dieťa. Lebo to je to, čo dostane od nás do vienka. Silu, odhodlanie, sebaistotu a ďalšie predispozície na spokojný a šťastný život.

Autor: Katarína


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 1 Priemer: 2]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top