Home >> Urob si sama,zložené >> Bomby do kúpeľa? Vyrobte si ich doma
Bomby do kúpeľa? Vyrobte si ich doma

Každý z nás k dokonalému relaxu potrebuje niečo iné. Niekto sa rád začíta do pútavého knižného príbehu, niekto si vypočuje relaxačnú hudbu a niekto zasa uvoľní myseľ a telo iba upokojujúcim kúpeľom. Ak patríte k tým, ktorí si kúpeľ doprajú radi a pravidelne, zbystrite pozornosť.

Okrem klasickej peny alebo oleja do kúpeľa si samotný kúpeľ totiž môžete spríjemniť aj inak, a to napríklad aj šumivou bombou. V posledných rokoch sa bomby do kúpeľa objavili v ponuke viacerých kozmetických značiek, niektoré z nich dokonca vodu dokážu zafarbiť i perleťovou farbou či ozvláštniť kúskami kvetov a byliniek. Mohlo by sa zdať, že bomby do kúpeľa majú skôr zábavný a estetický účinok, ale podľa použitých surovín pri ich výrobe môžu pomáhať zregenerovať svaly, upokojiť namáhanú pokožku alebo uvoľniť dýchacie cesty pri prechladnutí.

Možno ste nevedeli, že bomby do kúpeľa boli prvýkrát vyrobené v roku 1989, čo je relatívne nedávno, ale aj napriek tomu sa neustále dodnes vyvíjajú a vznikajú nové a nové druhy, tvary, vône, účinky. Podstatou šumivých bômb je vlastne reakcia sódy bikarbóny a kyseliny citrónovej s vodou, ktorou vznikne dobre známe šumenie a krúživý pohyb, až kým sa takáto bomba do kúpeľa úplne nerozpustí. Okrem skutočne rozmanitej ponuky v obchodoch si však môžete jednoduché šumivé bomby do kúpeľa vyrobiť aj doma. Stačí len trocha cviku, zopár finančne nenáročných surovín a môžete sa tešiť z vlastnoručne vyrobených kúskov, ktoré sa dajú použiť aj ako darček.

Ponúkame vám zopár receptov na ich výrobu. Väčšinou pri nich platí zásada, že najprv zmiešate suché suroviny a postupne pridávate tie mokré, aby ste vytvorili polosypkú zmes, ktorá ale drží spolu a ktorú natlačíte do špeciálnych formičiek na bomby alebo aj napríklad do košíčkov na muffiny. Necháte voľne schnúť na vzduchu aspoň 24 hodín a potom už len vyberiete z formičiek a uložíte do uzatvárateľnej nádoby. Ak by bola zmes na bomby predsa ešte suchá, môžete do nej pridať po kvapkách destilovanú vodu alebo akúkoľvek kvetovú vodu, ktorú radi používate. Pozor však na množstvo tekutých surovín, ak ich použijete príliš veľa, zmes vám vyšumí ešte v miske.

Bomby do kúpeľa s citrónom

½ šálky jedlej sódy
¼ šálky kyseliny citrónovej
¼ šálky kukuričného škrobu
1 PL tekutého kokosového oleja
2 – 3 PL vody
5 –10 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
pár kvapiek žltého potravinárskeho alebo kozmetického farbiva

Toto je jeden zo základných receptov na bomby do kúpeľa, môžete si do nich pridať akýkoľvek obľúbený esenciálny olej (ruža, levanduľa, rozmarín, bergamot…), kúsky sušených byliniek a okvetných lístkov alebo pigment – farbu, ktorá sa vám najviac páči.
lemon-3225459_1920

Bomby do kúpeľa s kaolínom

¼ šálky kyseliny citrónovej
¼ šálky jedlej sódy
¼ šálky sušeného, práškového mlieka
1 PL kaolínu – bieleho ílu
2 PL tekutého kokosového oleja
15 – 20 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

Tieto bomby sú vhodné aj pre suchú a citlivú pokožku, dodajú jej extra dávku hydratácie a upokoja svrbenie.

Bomby do kúpeľa pri prechladnutí

1 šálka jedlej sódy
½ šálky kyseliny citrónovej
½ šálky kukuričného škrobu
3 PL jemnej morskej soli alebo Epsom soli
1 PL tekutého kokosového oleja
10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja eukalyptus
10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja mäta
pár kvapiek zeleného potravinárskeho alebo kozmetického farbiva
voda

Vďaka esenciálnym olejom z eukalyptu a mäty pomáhajú uvoľniť dýchacie cesty a zablokované nosové dutiny, ale aj prečistiť a vydezinfikovať vzduch.
essential-oils-3084952_1920

Bomby do kúpeľa plné energie

1 šálka jedlej sódy
½ šálky kyseliny citrónovej
½ šálky kukuričného škrobu
2 PL jemnej morskej soli alebo Epsom soli
2 ČL mletého sušeného zázvoru
20 kvapiek esenciálneho oleja grapefruit
2 PL tekutého kokosového oleja
5 – 6 ČL vody alebo silného vylúhovaného bieleho čaju
pár kvapiek oranžového potravinárskeho alebo kozmetického farbiva

Po namáhavom dni tieto bomby doslova vyčarujú kúpeľ, ktorý vitalizuje celé telo a upokojí prípadnú bolesť chrbta alebo kĺbov.

Bomby do kúpeľa s ovsenými vločkami

¼ šálky jedlej sódy
¼ šálky jemných ovsených vločiek
2 PL kyseliny citrónovej
2 PL kukuričného škrobu
2 PL mandľového alebo jojobového oleja
1 – 2 PL vody
pár kvapiek esenciálneho oleja ruža alebo levanduľa

Ovsené vločky skvele fungujú najmä na suchú a svrbiacu pokožku, pretože zjemňujú jej povrch a obaľujú ju ochrannou vrstvou. Hodia sa však pre všetky typy pokožky, pre extra citlivú stačí z receptu vynechať akýkoľvek esenciálny olej.

Autor: www.idunnashop.sk
Foto: pixabay.com


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 2 Priemer: 5]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top