Home >> Rodina >> Bio bavlna je to najlepšie nie len pre vaše bábätko
Bio bavlna je to najlepšie nie len pre vaše bábätko

Preto, aby sme sa počas celého dňa cítili príjemne vyhľadávame oblečenie z príjemného materiálu. Určite nik nemá rád hryzavé tričká či nohavice. Stačí, že doma máme svetre od babičky, pri ktorých máme pocit, že z nás pomaly ujedajú.

V obchodoch si väčšinou vyberáme bavlnu. Je príjemná na dotyk, dokonca aj kvalita a kvantita vyzerajú dobre. Nie vždy sa však oplatí dať na prvý dojem. Skoro polovica textilných výrokov je z bavlny. Kvôli jej dopytu je potrené zvýšiť jej produkciu a uľahčiť zber. Málokto však tuši čo to znamená.

Konvenčne pestovaná bavlna

Treba sa pozrieť pravde do očí. Bavlna je jednou z najviac chemicky ošetrovaných poľnohospodárskych plodín. Keďže je to najžiadanejší textilný materiál výrobcovia pri jej pestovaní a výrobe nedbajú na životné prostredie. Intenzívne používajú syntetické hnojivá, pesticídy, defolianty a iné chemikálie. Pretože bavlník potrebuje špecifické podmienky je pestovaný prevažne v krajinách tretieho sveta, kde nie sú také prísne normy ako v EU a USA. Rastlina ľahko podlieha škodcom, preto je na ňu použitých až 16% celkovej svetovej spotreby pesticídov.

Ďalej sa pred zberom bavlník postrekuje chemickým prípravkom, ktorý ho zbavuje listov a uľahčuje tým zber. Zber sa vykonáva mechanicky čo poškodzuje pôdu, ktorá sa nasledujúcu sezónu znova musí hnojiť, aby bola produktívna. Rastliny potrebujú veľa vody a preto sa pravidelným zavlažovaním dostávajú chemikálie z postreku hlbšie do pôdy, až do spodnej vody. Chemické výpary sa dostávajú do ovzdušia. Takto sa vodou a vzduchom šíria ďalej a poškodzujú ďalšie miesta, zvieratá aj ľudí.

Hospodárske zvieratá sa kŕmia bavlníkovým krmivom, čiže sa chemikálie dostávajú aj do mlieka a mäsa. Mnohé potravinárske výroky sa spracovávajú pomocou oleja z bavlníkových semien.

Okrem toho sa k bavlne pri jej spracovaní pridávajú ďalšie toxické chemické látky. Napríklad silikónové vosky, ropné drhne, zmäkčovače, zosvetľovače, ťažké kovy, ohňovzdorné latky, čpavok a formaldehyd (známy karcinogén) – používaný napríklad aj pri výrobe „nekrčivej bavlny“, ktorá väčšinou obsahuje aj PFC (pelfruorinove chemikálie – známy karcinogén).

alabama-1618299_1280

Zaujímavosti z pestovania konvenčnej bavlny

– 7 z 15 najpoužívanejších chemikálií pri bavlníku sú možné karcinogény
– Na rast a spracovanie bavlny, ktorá je potrená na výrobu jedného trička sa použije 150g chemikálií
– V rozvojových krajinách zomiera na otravu pesticídmi používanými prevažne na bavlnu ročne 20000 ľudí
– Potraviny nasiaknuté toxickými chemikáliami sa dostávajú dovozom do celého sveta, takže sa tento problém netýka len krajín tretieho sveta

Pestovanie bio bavlny

Pestovanie bio bavlny prebieha bez akéhokoľvek chemického ošetrovania. Využívajú sa iba prírodné procesy. Hnojí sa kompostom čo udržuje pôdu zdravú, aktívnu a plnú živín. Burina sa odstraňuje ručne alebo motykou. Pomáha znalosť prírody, podporuje sa výskyt prirodzených nepriateľov škodcov, funguje striedavé vysádzanie rastlín a efektívne zavlažovanie. Bavlna ale aj pôda sú pravidelne kontrolované či spĺňajú všetko potrebné pre ekologické poľnohospodárstvo. Bio certifikát dostanú len tí, ktorých pôda je po dobu troch rokov bez akýchkoľvek chemikálií a pesticídov.

2777c2acd55243481897803e98df9e34

Farbenie bavlny sa robí ílom, bylinkami alebo šetrnými syntetickými farbivami. Na povrchovú úpravu sa používajú prírodné oleje. Bio bavlna neprechádza zložitým výrobným procesom preto si zachováva dlhú trvácnosť, na dotyk je mäkšia, je šetrná k pokožke aj z hľadiska alergií a citlivej pokožky, je priedušnejšia. Preto je to najlepšia voľba pre deti ale aj dospelých.

Pri nákupe oblečenia z bio bavlny je však potrené dôkladne čítať. Niektoré značky ponúkajú bio materiál iba v určitom percente. Zvyšok je chemický. Tiež je dobre dbať na certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard), ktorý zaručuje, že bio bavlna je naozaj bio a neprešla žiadnym iným procesom ako prírodným.

Z finančného hľadiska je trocha drahšia, ale za kvalitu sa oplatí priplatiť. Musíme si uvedomiť, že kúpou oblečenia z bio bavlny nie len, že prispievame k ochrane prírody, k ekologickému poľnohospodárstvu, ale dávame našej pokožke a pokožke našich detičiek to najlepšie.

 


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]

autor

Šéfredaktorka, ktorá má rada prírodný životný štýl a preto sa rozhodla venovať sa tomuto magazínu. Jej hlavným posolstvom je šíriť osvetu ľudskej prirodzenosti a života v súlade s prírodou. Vo svojom voľnom čase rada číta oddychovú literatúru a spí. *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top