Home >> Domáci maznáčik >> BARF – pretože na to bol stvorený môj pes ( 1. časť )
BARF – pretože na to bol stvorený môj pes ( 1. časť )

Bones And Raw Food (kosti a surová strava)
Born Again Raw Feeders (znovuzrodená surová potrava)
Biologically Appropriate Raw Foods (biologicky vhodná surová potrava)
Biologisch Artgerechtes Rohes Futter (kŕmenie čerstvou surovou stravou)

Surové mäso, kosti a surová zelenina, to je základom BARF. Psy boli stvorené pre takúto stravu. A každý určite chce dať svojmu miláčikovi len to najlepšie.

Tak ako aj pre človeka je raw food zdravá strava, tak aj pre psa je to prirodzenejšie ako komerčné krmivá alebo strava varená. Už len preto, že na to bol pes a jeho tráviaca sústava stvorený od prírody. A BARF má k prírode najbližšie. Výslednom tejto stravy je zdravá srsť, zdravý chrup a celkovo zdravý životný štýl.

b90178f7d347997656f49750da50bda2

História psej stravy

Keď pes ešte nebol domestikované zviera žil ako vlk. Potuloval sa v svorkách a jeho jedálniček pozostával z toho čo si ulovil, čo našiel a z pastvy. Lovili najmä bylinožravú zver ako zajace, jelene, ovce… Nachádzali zvyšky cudzej hostiny po väčších mäsožravcoch a pod pasením rozumieme jedenie divého ovocia, jabĺk, bobúľ a podobne. Psy svoju korisť vždy zožrali celú. Najprv mäso a orgány a potom kosti a kožu,  čo pre ne malo veľkú nutričnú hodnotu.

Ako sa narodil BARF

BARF vymyslel austrálsky veterinár Ian Billinghurst. A to na základe svojich vlastných skúseností. Pre svojich psov vyberal to najlepšie komerčné krmivo v domnienke, že je to pre ne to najlepšie. Postupom času však začal pozorovať také zhoršenie ich zdravotného stavu ako bol stav aj jeho pacientov. Príčinu si však uvedomil až spätne, keď vyradil komerčné krmivo z ich jedálnička. Bol svedkom neuveriteľnej transformácie, ktorá nastala. V tom čase bol prebytok jahňacieho, preto jeho psy boli kŕmené prevažne takou stravou. Ta radikálna zmena zdravia, ktorá nastala u jeho psov, bola neuveriteľná a okamžitá. Od tejto chvíle mu bolo jasné, že komerčne spracované krmivá nie sú to najlepšie pre psov, dokonca im škodia. Zistil, že evolučný prístup k strave bolo to najrozumnejšie riešenie. Ako veterinára sa ho ľudia pýtali na jedálniček pre svojich psov. Odporučil im práve surovú stravu. Zákazníci si vychvaľovali tento spôsob stravovania. Na svojich domácich miláčikoch pozorovali výrazné zlepšenie ich zdravotného stavu. Už nemali problémy so srsťou, s kožou, s chrupom, nemali ortopedické ani reprodukčné problémy. Preto začal šíriť osvetu tohto revolučného stravovania.

Mýty o BARF stravovaní

Pes sa po ochutnaní surového mäsa stane agresívnym, bude napádať rodinu
Žiadny chovateľ, ktorý kŕmi takouto stravou nikdy nespojil agresivitu psa s jeho potravou
V surovom mäse sú parazity, ktoré psovi uškodia
pH psieho žalúdka je kyslé, preto sa jeho tráviaca sústava dokáže zbaviť prípadných parazitov. Poprípade sa mäso môže premraziť, čo zahubí väčšinu mikroorganizmov.
Surové kosti sú pre psa nebezpečné
Nebezpečné sú iba kosti tepelne upravené (menia štruktúru a tvrdnú). Obzvlášť hydinové a králičie. S ostatnými si tráviaca sústava psa dokáže poradiť.
Surová strava nedá psovi potrené živiny
Správne vyvážený jedálniček dá psovi omnoho viac zdravých vitamínov ako granule. Pes nepotrebuje len mäso a kosti, ale aj zeleninu, ovocie, vajcia, ryžu a iné prírodné suroviny
Poľovnícky pes bude pri love načínať korisť
Toto nie je otázkou stravy, ale výchov psa
Surová strava pre psa je drahá
Ak by sa psovi kupovalo mäso ako pre človeka, tak áno, ale je množstvo predajní špecializovaných práve na surové mäso pre psov. Tie predávajú napríklad odrezky od mäsiarov alebo mäso z nútenej porážky. Cena za kilo surového mäsa je určite menšia ako za kilo kvalitných granúl.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top