Home >> Zdravie >> Autizmus
Autizmus

Tento článok venujem môjmu priateľovi Sebimu ktorý žije vo svojom svete…

 

Autizmus je určitý stav bytia, ktorý sa už dlho snažia vedci a lekári z celého sveta bližšie špecifikovať alebo presne zadefinovať. Z osobnej skúsenosti môžem potvrdiť situáciu, že ak sa príliš snažíme niečo potvrdiť, dokázať, alebo tabuľkovo zadefinovať, vesmír nám zakaždým ukáže koľko toho ešte nevieme.

Uvedomme si, že nemôžeme všetkých autistov jednoducho ohraničiť tabuľkou a hotovo. Duša alebo vysoko-éterické telo, ktoré sa rozhodlo zhmotniť v  našej realite sa sem prišlo len niečo naučiť, zažiť si skúsenosť, či prebudiť ostatné inkarnované duše. Z roka na rok kvantitatívne pribúda tzv. autistov. Bohužiaľ, nie všetci sú správne diagnostikovaný a liečený. Ak máme vo svojom okolí autistu, môže to byť z časti náhoda a z časti dôsledok nesprávnej životosprávy jeho rodičov pred počatím. V miléniovej generácii je pozoruhodný fakt, kedy je dieťa bezprostredne po pôrode zdravé a až neskôr sa začnú objavovať nezrovnalosti vo vývine. Ide tu o regresný autizmus alebo multifaktoriálnu neurovývinovú poruchu, sú to v podstate odchýlky vo vývine mozgu. Kde ide predovšetkým hlavne o  genetické faktory, ale aj o pridružené faktory prostredia ako sú životný štýl a zdravie rodičov.  Dnes už vieme že autizmus z valnej väčšiny nie je náhodná genetická porucha, pretože ho môžeme kedykoľvek nadobudnúť aj počas života. Paradoxom je, že najčastejšie si prejavy autizmu všimnú cudzí ľudia. Najčastejšie zbadáme regres v psychomotorických prejavoch. Ide tu o tzv. regresné zastavenie vývinu. Je to v podstate niečo ako záchovný režim mozgu. Dieťa, ktoré sa začalo stavať na nohy sa vracia k lezeniu alebo len apaticky leží, rozpráva, ale nie je mu rozumieť, neadekvátne reaguje na podnety či už verbálne, alebo neverbálne. Tu by sme už mali zbystriť pozornosť, či nevznikajú aj poruchy správania, spánku alebo náhle zmeny nálad. U starších detí pozorujeme nelogickosť hry. Bežná populácia si myslí, že autistov sa nemôžeme dotýkať, lebo to nemajú radi – opak je však pravdu. Autisti bažia po pozornosti a láskyplnom dotyku. Ak sa aj nás niekto dotkne ,,od chrbta“ nie je nám to moc prijemné – podobne ako autistovi.

Majoritná spoločnosť ich posudzuje a prichádza k milým úsudkom. Autisti majú špecifické vnímanie a špecifický verbálny prejav. V každodennom živote, ale najmä pri komunikácii sa zameriavajú na detaily. Majú problém udržať pozornosť (pohľad do očí, hra). Zaujímavosťou však je, že sa dokážu bez problémov sústrediť na 4-6 rôznych aktivít súčasne. Náhla zmena alebo porušenie rituálu ich vie neprimerane rozrušiť. Niekedy vedia byť pre svoje okolie aj celkom nebezpečný. Ako príklad uvediem z pomedzi autistami obľubovaných škrobovitých potravín napríklad zemiaky. Príloha je vždy nakrájaná na kocky, ale dnes sa bude príloha podávať nakrájaná ako  hranolky. Načúvajú slovám a slovným rozborom si zamieňajú význam slova alebo vety. Rozruší ich napríklad názov mesta Ustí nad Labem. Ak autistovi ukážeme obrázok levandule a požiadame ho, aby ukázal na levanduľu, tak nám ju neukáže a bude hľadať obrázok leva a začne rozmýšľať čo je to tá anduľa.  Zaujímajú ich detaily nie celok, vykazujú zvláštne typy matematických operácii. Pomocou algoritmu, ktorý vypozorujú dokážu s ľahkosťou vypočítať príklady na podobnej báze (mocniny, postupnosti čísiel a pod.), no nie vždy je to pravidlom.

Čo spôsobuje autizmus…

Autizmus spôsobuje nesprávne fungujúce alebo poškodené črevo, presnejšie poškodená symbióza dobrých a patogénnych baktérii. Dieťa ktoré prišlo na svet cisárskym rezom má narušenú ochrannú membránu črevnej steny, cez ktorú prenikajú nestrávené zvyšky potravy rovno k imunitnému systému. Následkom tejto poruchy môžu vznikať najrôznejšie potravinové intolerancie a psychické poruchy.

Medzi ľuďmi kolujú rôzne polopravdy, úvahy a domnienky. Máme tu skupinu odporcov očkovania, ktorý očkovanie priamo spájajú s nárastom autistov – čo môže byť z časti aj pravda. Nakoľko cez oslabený imunitný systém vakcináciou ľahko preniknú do tela nezvaný návštevníci. Môj pohľad na očkovanie v súvislosti s autizmom by som zovšeobecnil nasledovne. Myslím, že valná väčšina očkovacích látok  je vyrobená tak, aby vyburcovala imunitný systém, kde plní vo väčšine prípadov druhú rolu hliník poškodzujúci CNS alebo dokonca aj ortuť. Mali by sme mať na zreteli zdravotný stav dieťaťa, ktoré ide podstúpiť očkovanie. Je podstatné zvážiť aj silu ,,koreňov“ dieťaťa. Z akého prostredia prichádza. Je diametrálny rozdiel ak podáme tento typ vakcíny malému indiánovi ktorý má silný genetický základ, mal prirodzený pôrod, pri ktorom dostal do vienka základný bakteriálny imunitný balíček, žije v čistom prostredí, konzumuje bio stravu. Jedným slovom má silný ,,koreň“. Dnešné deti miléniovej generácie majú omnoho plytšie postavené základy. Matky miléniovej generácie brali počas života rôzne lieky, antibiotiká či hormonálnu antikoncepciu, konzumovali ,,západné“ potraviny. Niektoré matky rodili cisárskym rezom, kŕmili deti umelou výživou. Miléniové deti často trpia zdravotnými problémami už od narodenia. Ak matka nie je zdravá je veľký predpoklad, že ani dieťa nebude úplne zdravé, a tak by sa rizikové skupiny detí nemali vôbec očkovať – aby sa zbytočne nedostavili vedľajšie účinky očkovania medzi ktoré patrí aj autizmus.

Autizmus ako choroba vs. Autizmus ako stav bytia…

Vrodený autizmus sa liečbou zlepší, nesprávne diagnostikovaný autizmus sa vylieči. Musíme si uvedomiť, že ide o zápalový proces mozgu, na ktorom sa podieľa zlá imunita a trávenie. Pokiaľ sú autistovi nasadené protizápalové antibiotiká ich stav sa výrazne zhorší, pretože antibiotiká spravia doslova genocídu v už aj tak narušenej črevnej mikroflóre. Takto nám vzniká kolotoč. Autisti sú vyberavý v jedle a zameriavajú sa predovšetkým na škroby. V čreve sa im vytvárajú plesne ktoré produkujú toxíny. Nesprávna črevná mikroflóra potrebuje na svoje prosperovanie a rast cukor. Patogénna črevná flóra = zlá imunita. Autisti majú predovšetkým problém s imunitou a trávením! Autizmus ako samostatnú chorobu vidíme len zriedka. Zväčša sa k diagnóze pripoja aj ADHD, hyperaktivita, úzkosť, epilepsia, asperger a pod.

Liečba inšpirovaná diétou GAPS…

Odporúčam si prečítať knižku od Britskej neurologičky a dietologičky, pôvodom z Ruska Natasha Campbel-McBride. Podstatou tejto diéty je udržiavanie čo možno najlepšieho zloženia mikroflóry v čreve. Bakteriálne osídlenie čriev priamo ovplyvňuje našu psychiku a náš celkový zdravotný stav. Pri liečbe diétou GAPS sa má na zreteli telo ako jeden celok. Mozog nemôže správne fungovať ak nedostáva správnu výživu.  Diéta sa vyznačuje vynechaním všetkých obilnín, rafinovaných cukrov a laktózy. Cukor je substancia, ktorú si pýta len choré črevo. Vylúčením cukrov, škrobov či laktózy, ktoré autistiské dieťa aj tak nedokáže stráviť prídeme o veľkú časť jedálnička autistu. Najlepšie urobíme ak sa samy staneme príkladom, aby sme v autistoch nevzbudili odpor k zdravej strave a nevyvolávali túžbu po zakázanom ovocí. Správna cesta je pozitívna motivácia, autista časom sám pochopí, že takáto strava mu robí dobre.

Princípom GAPS nie je len vylúčenie nevhodnej stravy, ale aj zaradenie stravy, ktorá nám črevo lieči – probiotiká, kvasená zelenina (pickles),  kyslomliečne produkty, morské a sladkovodné ryby (nie z rybej farmy, kde sú kŕmené sójou, kukuricou, antibiotikami a anabolikami), vajcia z vlastného chovu, mäsové vývary a kvalitné živočíšne tuky (masť, ghee). Možno použiť aj za studena lisované oleje ktoré majú blahodarný vplyv na črevo. Mali by sme mať vždy na zreteli – kvalita nad kvantitou! Bravčová masť z hypermarketu nebude tá správna voľba. Dobrou alternatívou je masť z voľne chovanej mangalice ktorá bola zastrelená z veľkej diaľky, aby nezažívala obrovský stres a bolesť ako zvieratá vezúce sa v studenej hale bez okien a ventilácie na pásových dopravníkoch – čakajúc na smrť. Je dôležité každodenne sledovať a  suplementovať hladiny vitamínov A, D, B predovšetkým B12, zinku a vitamínu C. (najmä u autistov, malých detí alebo vegánov).

 


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 4 Priemer: 3.8]

autor

2komentáre

 1. Dobrý deň,
  som rada že sa zaujímate o problematiku autizmu o možnosti pomoci ľudom s autizmom. Vo Vašom článku ale neuvádzate žiadne zdroje, chcela by som upozorniť na niektoré tvrdenia, ktoré považujem za prinajmenšom nepodložené. A sú to: “ Autizmus môže byť sčasti dôsledok nesprávnej životosprávy jeho rodičov pred počatím“, „autizmus môžeme kedykoľvek nadobudnúť aj počas života“, „autizmus spôsobuje nesprávne fungujúce alebo poškodené črevo, presnejšie poškodená symbióza dobrých a patogénnych baktérii“, „ide o zápalový proces mozgu, na ktorom sa podieľa zlá imunita a trávenie“ „Cukor je substancia, ktorú si pýta len choré črevo“ … Všetky tieto tvrdenia pochádzajú od Natashi Campbel-McBride?

  • Bc. Filip Klimo píše:

   Ahoj Veronika,
   tento článok nebol zamýšľaný ako odborný text. Je to písané voľne pre širokú skupinu bežnej populácie. Preto som neuvádzal bibliografické odkazy za citáciou ku ktorej by som sa následne vyjadroval. Od Natashi som čítal jednu publikáciu ale nestotožňujem sa s celým obsahom preto som od nej použil len minimum informácii. Za textom si stojím. Momentálne pracujem na knihe v ktorej si to časom ujasníte (budú tam aj odkazy 🙂 ). Rodičia samozrejme ovplyvňujú autizmus esenciou ting; ktorá je uložená v obličkách – pokiaľ majú rodičia málo ťing v dôsledku nesprávnej životosprávy rádovo stúpa aj šanca autizmu u potomka (s.93; MUDr.G. Weidinger; tradičná čínska medicína; fontána 2017.) Viac prípadných info. prosím mailom na filip.klimo@centrum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top