Home >> Zdravie >> Aromaterapia – doprajte si liečivú vôňu
Aromaterapia – doprajte si liečivú vôňu

Každý má rád pekne vyvoňaný byt. Ešte lepšie je, ak tá vôňa zároveň aj lieči. Nepoužívajte drahé chemické preje, aj keď sľubujú vôňu lesa či lúky. Zaobstarajte si aromalampu, oleje a užívajte si zdravú liečivú vôňu, pri ktorej príjemne zrelaxujete.

Aromaterapia je jedna z prírodných metód liečiteľstva. Za použitia éterických olejov (silíc) sa liečia rôzne choroby. Liečivé látky z rastlín sa vdychovaním dostávajú do organizmu, kde priaznivo pôsobia pri rôznych chorobách. Pri inhalácií sa vôňa dostane najprv do nosa a odtiaľ putuje do krvného obehu aj do centrálnej nervovej sústavy. Preto aromaterapia, okrem fyzickej stránky, ovplyvňuje aj tú emocionálnu. Napríklad pri liečení bolestí, ako sú bolesti chrbta alebo migréna, kedy častokrát nie je zrejmá fyzická príčina týchto ťažkostí, je zrejmé, že pochádzajú z emocionálneho bloku či stresu.
essential-1898944_1920
Esenciálne oleje sú aromatické esencie získavané z kvetov, stromov, ovocia, kôry, tráv a semien s výraznými terapeutickými, psychologickými a fyziologickými vlastnosťami, ktoré liečia a pôsobia aj ako prevencia proti rôznym ochoreniam.

Je známych asi 150 rozličných druhov esenciálnych olejov. Aby mali maximálny účinok, musia byť v 100% prírodnej kvalite. Práve tie majú veľmi vysokú koncentráciu, preto sa musia pred použitím riediť. Nie však vodou. Rozpúšťajú sa v oleji, mlieku či alkohole. Ideálne je riedenie v niektorom z prírodných olejov. Vždy ich skladujte na tmavom a chladnom mieste v uzavretých fľaštičkách.

Terapeutické vlastnosti esenciálnych olejov54285b7f71a684715231d21ef58dc2a1

• Antiseptické
• Protivírusové
• Protizápalové
• Tlmiace bolesť
• Antidepresívne
• Odhlieňovacie
• Posilňujú trávenie
• Odbúranie únavy
• Zlepšenie nálady
• Relax
• Pokoj

Vo vašej súkromnej aromaterapeutickej lekárničke by nemali chýbať základne esenciálne oleje:
Eukalyptus pri liečbe pri liečbe kašľa, nádchy, astmy, zápalu priedušiek. Je antibakteriálny a protizápalový. Levanduľa je vynikajúca na odstránenie depresie, nervozity či nespavosti. Čajovníkový olej je výborný pri bolestiach hrdla, či zápaloch v ústach alebo aftoch. Tiež je výborný likvidátor plesní. Šalvia pomáha pri vírusových infekciách, reume, tlmí menštruačné bolesti a uvoľňuje hlieny. Pomarančový kvet pomáha pri nespavosti, strese a panike.

Aromaterapia je vhodná aj pre tie najmenšie deti. Tu však platí pravidlo, menej je viac, a tak to s olejmi netreba preháňať. Ideálne esenciálne oleje pre bábätká sú napríklad levanduľa, harmanček, fenikel, čajovník. Pre staršie deti aj mandarínka, citrón, rozmarín.
Esenciálne oleje môžete použiť aj na masáž, či do kúpeľa. Pre masáž sa riedia prírodným olejom a v kúpeli mliekom, morskou soľou či medom. Inak by vo vode vytvorili mastné oká, nerozpustili by sa.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]

autor

Šéfredaktorka, ktorá má rada prírodný životný štýl a preto sa rozhodla venovať sa tomuto magazínu. Jej hlavným posolstvom je šíriť osvetu ľudskej prirodzenosti a života v súlade s prírodou. Vo svojom voľnom čase rada číta oddychovú literatúru a spí. *

Komentár

 1. Margaréta píše:

  Zaujímavé, čo sa človek nedozvie. Aj ja som skúsila éteráky a je to fajn, krásne rozvoňajú byt, aromalapa je pekný dekoračný kúsok do bytu a okrem zdravotných účinkov Vám rýchlo navodia dobrú atmosféru. Ja milujem hlavne citrón 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top