Home >> Rodina,zložené >> Ako sa vyhnúť zapareninám?
Ako sa vyhnúť zapareninám?

Zapareniny nie sú výlučne problémom batoliat. Môžu potrápiť i väčšie deti či dospelých. Najnáchylnejšie sú však dojčatá a obézni ľudia, no v horúcom počasí sa môžu objaviť u kohokoľvek. Obzvlášť opatrní by mali byť diabetici, ktorým by sa zaparená pokožka liečila veľmi ťažko. Chcete vedieť, čo robiť pre to, aby ste sa zapareninám vyhli alebo ako liečiť už vzniknuté zaparené miesta?

Vo všeobecnosti sa zapareniny vytvárajú na miestach, kde sa telo potí a pokožka nemôže dýchať. Najčastejšie vznikajú v záhyboch, v okolí genitálií či na stehnách – v oblastiach, kde sa o seba pokožka trie a k týmto častiam tela nie je zabezpečený prístup vzduchu. Zapareninám sa vyhnete, ak budete nosiť voľné bavlnené oblečenie, ako aj bavlnenú spodnú bielizeň. Pokožku ovlažujte čistou vodou a utrite ju do sucha vždy, keď sa spotí.

U malých detí sú zapareniny spôsobené zlou cirkuláciou vzduchu najmä v oblasti zadočka. Pokožka je vystavená vlhkosti a takéto miesta môžu veľmi ľahko prerásť až do infekcie. Aby ste sa vyhli týmto nepríjemnostiam, prebaľujte dieťatko čo možno najčastejšie. Črevné baktérie v kombinácii s močom uvoľňujú čpavok, ktorý dráždi pokožku. Výsledkom je začervenaná pokožka posiata drobnými vyrážkami. Aby ste predišli kvasinkovej infekcii, pri každom prebaľovaní umyte zadoček vášho bábätka čistou vodou, poprípade jemným detským mydlom, ktoré nedráždi pokožku.
pexels-photo-266013
Ak ste spozorovali prvé príznaky zaparenín či dokonca horúčku, ktorá môže byť ich sprievodným javom:
– umývajte postihnuté miesta vlažným repíkovým alebo harmančekovým vývarom
– osušte do sucha jemným prikladaním čistého uteráka
– ak je to možné, nechajte dieťatko bez plienky čo najdlhšie
– uistite sa, že plienky, ktoré používate, nedráždia pokožku vášho dieťatka (vyhýbajte sa plienkam s igelitovým povrchom)
– pozor aj na používaný prací prostriedok a aviváž
– nenechávajte dieťatko vo vlhkom oblečení
– natierajte postihnuté miesta tenkou vrstvou krému z nechtíka, harmančeka alebo aloe vera
– zapareniny nedezinfikujte, aby sa pokožka ešte viac nevysušila

Pozor: V prípade, že sa stav zaparenín nezlepšuje, či naopak zhoršuje, čo najskôr navštívte pediatra.

Foto Zdroj: Pixabay.com


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top