Home >> Domov,zložené >> Ako prať ekologicky?
Ako prať ekologicky?

Ekologické pranie ide ruka v ruke s ekonomickou stránkou. Opatrenia ako šetrenie vodou či energiou sa dokážu prejaviť nielen v prospech životného prostredia, ale aj našej peňaženky. Čo však robiť, aby pranie bolo skutočne ekologické?

Možností je hneď niekoľko, napríklad eko pracia guľa, mydlové orechy, ekologický prací prášok či gél. Nie sú predražené o zbytočné, škodlivé, chemické látky a plnidlá, ktoré dotvárajú len objem a obsah výrobku, ale v podstate ide o soľ alebo sódu, ktoré zabezpečia sypkosť. Ekologické prostriedky sú koncentrovanejšie a stačí ich používať menej na rovnaké množstvo bielizne ako sa používa pri bežných pracích prostriedkoch. Jedinou ich nevýhodou je, že človek musí sám vyskúšať, ktorý spôsob mu najviac vyhovuje, čo najlepšie odstráni škvrny alebo čo najšetrnejšie operie bežne znečistené oblečenie.

Prečo uprednostniť eko pranie?

Podstatou ekologického prania je to, že je priateľské k životnému prostrediu, neškodí mu zbytočnou až agresívnou chémiou a neznečisťuje napríklad vodné zdroje premnožením siníc a vytváraním tzv. vodného kvetu, čím sa zásadne ovplyvňuje kvalita vody. Okrem toho, výhody ekologického prania sa zvyčajne prejavia aj v prípade, že niektorý člen rodiny trpí kožnými alergiami alebo ekzémom. Bežné, konvenčné pracie prostriedky sú plné fosfátov, syntetických tenzidov, bieliaceho chlóru, optických rozjasňovačov, stabilizátorov, umelých parfémov a dokonca aj farbív.

Veľakrát od vypratej bielizne očakávame nielen čistotu, ale aj prenikavú vôňu, akoby len tá bola jasným indikátorom čistoty. Lenže práve tieto umelé – syntetické látky sú často zodpovedné za svrbenie, začervenanie a podráždenie pokožky. Po opraní ostávajú vo vláknách bielizne aj po jej vypláchaní a pri sušení sa ešte aj dostávajú do našich dýchacích ciest a dokážu vyvolať rôzne alergické reakcie. Ekologické pracie prostriedky sú však vhodné aj pre najmenšie deti už od narodenia, nielen že ich samozrejmosťou je čistota pôvodu použitých zložiek, ale tieto prostriedky bývajú bez prírodných esenciálnych olejov, aby sa zabránilo akejkoľvek možnosti podráždenia citlivej, detskej pokožky. V certifikovaných ekologických pracích prostriedkoch tak nájdeme len čisto prírodné zložky, ktoré sú ľahko a prirodzene biologicky rozložiteľné, pričom týmto procesom nijako nepoškodzujú životné prostredie.
money-laundering-1952737_1920

Podľa čoho vyberať ekologické prostriedky na pranie?

Prvým indikátorom pri výbere ekologických pracích prostriedkov sú certifikáty. Líšia sa podľa značiek, ale väčšinou sa môžeme stretnúť s označením ECOCERT, ECOGARANTIE, ICEA, USDA, ECOCONTROL alebo EU Ecolabel, ktoré hovoria o šetrnom, ekologickom zložení, ďalej certifikáty ako VEGAN či Leaping Bunny, ktoré zase hovoria o tom, či bol produkt vyrobený bez testovania na zvieratách a že je úplne bez živočíšnych zložiek. Niektoré sú špeciálne určené a aj certifikované na používanie pre alergikov a neobsahujú žiadne látky, ktoré by mohli spôsobiť nežiaduce alergické reakcie. Všetky eko výrobky sú zabalené v ekologických, recyklovateľných obaloch a mnohé z obalov sa dajú zrecyklovať ešte niekoľkokrát a opätovne použiť pri výrobe. No a v druhom rade je potrebné vedieť, na akú bielizeň budeme používať ekologické pracie prostriedky. Sú vhodné na všetky stupne teploty vody, na biele či farebné oblečenie, na rôzne materiály, dokonca aj špeciálne na športové oblečenie či vlnu. Vďaka svojmu zloženiu dokážu tieto pracie prostriedky špeciálne materiály aj ochrániť pred predčasným opotrebením a oslabením.

Ekologický prací prášok vs. ekologický prací gél

Aký je medzi nimi rozdiel? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že žiadny. Veď obidve formy pracieho prostriedku slúžia rovnakému účelu a ich primárnou úlohou je vyprať špinavú bielizeň. A jediný viditeľný rozdiel je iba ak konzistencia, pričom to, či je to prášková alebo tekutá forma ani nie je podstatné. Existujú rôzne testy či už odborné alebo spotrebiteľské, na základe ktorých sa prášková forma pracieho prostriedkuvo všeobecnosti zvykne označovať ako ten ideálnejší prací prostriedok, najmä v prípade silnejšie znečistenej bielizne a s tým súvisiaceho dôkladnejšieho odstránenia škvŕn.

51Zo2BG4AyLSX300
Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov prania je vhodné používať obidva typy a striedať ich podľa potreby a tiež vzhľadom k stupňu znečistenia bielizne, typu pracieho programu či teploty vody pri praní. Vo všeobecnosti by sa tak dalo povedať, že eko tekutý prací gél je vhodné používať na pranie menej špinavej farebnej bielizne. Keďže neobsahuje bielidlá, zvyčajne na farebnej bielizni nezanecháva ani biele fľaky a je zároveň šetrnejší k farbám. Funguje dobre aj pri nižších teplotách, či kratších pracích programoch. Na pranie bielej bielizne, posteľných obliečok, detských bavlnených plienok, záclon, či vo všeobecnosti pri silnejšom znečistení je ideálne používať eko prací prášok. Na rozdiel od konvenčných pracích práškov, ten ekologický obsahuje len koncentráciu čistých pracích zložiek, praciu sódu, prípadne zmäkčovač tvrdosti vody a éterické oleje na prevoňanie bielizne. Pri extra senzitívnych reakciách pokožky alebo pri bábätkách je vhodné na pranie zvoliť verziu „sensitive“, do ktorej sa éterické oleje nepridávajú, čím sa zároveň eliminuje riziko vzniku kožnej reakcie či alergie. Eko prací prášok je vhodný na pranie aj pri nižších teplotách, zároveň kvalitne funguje aj pri vysokých teplotách a dlhších pracích programoch. V prípade silne znečistenej bielizne je možné spolu s pracím práškom pri praní pridať ešte práškový ekologický odstraňovač škvŕn na báze aktívneho kyslíka. Ak sú škvrny výrazné alebo veľmi odolné, pred praním je možné takto znečistené miesto lokálne ešte napríklad namydliť alebo potrieť eko tekutým gélom na odstránenie škvŕn, čím sa zvýšia účinky prania.

Ekodrogérie sa netreba báť, ekologické prostriedky sú rovnako kvalitné a zvládajú rovnaké nároky ako bežné prostriedky. Ich nezanedbateľnou pridanou hodnotou je ohľad na prírodu a životné prostredie, a vďaka vyššej koncentrácii účinných látok sú ekologické prostriedky zároveň aj ekonomické, keďže dávkovať ich stačí v menšom množstve. Ekologické pranie nie je žiadna náročná alchýmia. Je to vedomé rozhodnutie každého z nás, že výberom ekologických prípravkov sa rozhodujeme žiť v súlade s prírodou a minimalizovať dopad na planétu Zem.

Autor: www.idunnashop.sk


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 7 Priemer: 5]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top