Home >> Fitness,zložené >> Adekvátne vs. neadekvátne držanie tela
Adekvátne vs. neadekvátne držanie tela

Téma, o ktorej ľudia vedia, no napriek tomu ju nepovažujú za hlavný faktor prevencie či riešenia bolesti chrbtice. Ide o nastavenie držania tela a vnímanie senzomotoriky, ktorá je základom prevencie a prvým krokom k riešeniu zdravotných problémov chrbtice.

V praxi sa s týmto stretávame dosť často. Ako môžete vidieť vo videu, v prvých sekundách je nastavenie tela počas pohybovej aktivity, ako je napríklad bicyklovanie, ktoré spôsobuje prehĺbenie problémov chrbtice. V druhej polovici videa vidieť prácu so senzomotorikou, držaním a prispôsobením tela.


Počas každej pohybovej aktivity, či už ide o cvičenie, beh alebo bicyklovanie, je potrebné uvedomiť si správne držanie tela – senzomotoriky.

Senzomotorika predstavuje spojenie motoriky a vnímanie prostredníctvom zmyslov. Je to jedna zo základných vecí, ktoré ľuďom chýbajú a tomuto aspektu nevenujú dostatočnú alebo žiadnu pozornosť.

Príklad:
Klient pracuje 8-12 hodín denne za počítačom. Táto práca kladie vysoké nároky na držanie tela v statickom zaťažení. Na klienta pôsobí deštruktívne t.j. nesprávne držanie tela, ktoré následne spôsobuje bolesť, zníženú mobilitu a rôzne iné iritačné stavy. Ak s týmto neadekvátnym držaním tela klient vykonáva napríklad bicyklovanie: na jednej strane táto aktivita pôsobí priaznivo na bočné fyziologické smery ako sú kardiovaskulárny systém, hormonálny systém, zlepšenie metabolizmu, no na druhej strane primárne prehlbuje problém pohybového aparátu.
Týmto chcem apelovať na správne držanie tela – senzomotoriku, pre prevenciu či riešenie zdravotných problémov chrbtice.


pošli na vybrali.sme.sk

[Spolu: 0 Priemer: 0]
Značky

autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

 • o nás

  Tento unikátny web-magazín je bohatý na všetky témy prírodného životného štýlu, o ktorých chcete a potrebujete vedieť. Viac nemusíte prehľadávať google. Prírodná krása, zdravé jedlo, fitness, prírodné liečivá, eko domácnosť či eko stavby - to všetko máte na jednom mieste. Rady, tipy, triky, rozhovory, odborné články, PR články, životné príbehy... stačí čítať.
   
  UPOZORNENIE
  Publikované informácie o zdraví nenahrádzajú liečbu kvalifikovaným lekárom.

 • štítky

 • Kontakt

Top